تنها20 درصد جاده‌هاي كشور استاندارد هستند

۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9188
تنها20 درصد جاده‌هاي كشور استاندارد هستند

دكتر عليرضا مغيثي در گفت وگو با ايسنا با اشاره به وجود 70 هزار كيلومتر جاده شهري در كشور، اظهار كرد: از اين ميزان تنها حدود 15 تا 20 هزار كيلومتر يعني نزديك به 20 درصد، مطابق با استانداردهاي جهاني قرار دارند.

وي، ارتقاي راه‌ها، استانداردسازي وسايط نقليه و آموزش افراد جامعه را از جمله اركان اساسي در كاهش حوادث ترافيكي برشمرد و افزود: البته از زمان احداث جاده‌هاي كشور سالهاي زيادي سپري شده است و در حال حاضر با تلاش مسئولان ذيربط به ويژه در وزارت راه به نظر مي‌رسد استانداردسازي جاده‌ها با روند مطلوبي انجام مي‌گيرد.

رييس اداره پيشگيري از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، اطلاع رساني مستمر از طريق آموزش گروه‌هاي خاص، پخش تيزرهاي تبليغاتي، به كارگيري همياران پليس، انجام مانورهاي فصلي، افزايش پايگاه‌هاي اورژانس، ‌تعداد آمبولانس‌ها و توانايي شاغلان در مراكز امداد رساني را از جمله اقدامات صورت گرفته به منظور كاهش حوادث ترافيكي برشمرد و اظهار نظر در مورد ميزان كاهش تلفات در حوادث ترافيكي را به آينده موكول كرد.

مغيثي گفت: به طور كلي در هر حادثه رانندگي احتمال مرگ شخص در صحنه حادثه، هنگام انتقال به بيمارستان و در بيمارستان را به ترتيب 50، 25 و 25 درصد عنوان كرد.

وي از سوي ديگر به برنامه‌هاي وزارت بهداشت در مورد ايمن سازي شهرهاي كشور اشاره و خاطرنشان كرد: سال گذشته شهر كاشمر واقع در استان خراسان به عنوان شهر ايمن از نظر حوادث به ويژه سوانح ترافيكي در جوامع بين المللي پذيرفته شد.

رييس اداره پيشگيري از سوانح و حوادث وزارت بهداشت اضافه كرد: بر اين اساس در نظر داريم تا تهران را نيز تا 3 سال آينده به «شهر ايمن» تبديل كنيم.

مغيثي در اين زمينه به ايسنا گفت: در حال حاضر ايمن سازي شهر تهران از منطقه 22 و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي ايران و سازمان‌هاي مربوط آغاز شده است و به اين ترتيب تا سه سال آينده تمام مناطق تهران از نظر جنبه‌هاي ذهني و عيني ايمن مي‌شوند تا به اين ترتيب تهران نخستين كلان شهر ايمن جهان شناخته شود.

وي يادآور شد: در حال حاضر كاشمر به عنوان صد و پانزدهمين از ميان 127 شهر ايمن جهان به حساب مي‌آيد.

رييس اداره پيشگيري از سوانح و حوادث وزارت بهداشت، مهم‌ترين شاخصه شهر ايمن را وجود كميته‌اي با حضور مسئولان و مردم دانست كه از طريق آن از انواع حوادث در جامعه جلوگيري شود.

مغيثي خاطرنشان كرد: اين كميته در حال حاضر در منطقه 22 تشكيل شده است.

وي همچنين با اعلام كاهش مرگ و مير ناشي از تصادفات رانندگي در 2 سال اخير به وقوع 7/38 مورد مرگ و مير به ازاي هر صد هزار نفر جمعيت در سال 83 اشاره وتاكيد كرد: اين رقم بايد تا پايان برنامه توسعه چهارم به 35 درصد هزار نفر جمعيت كاهش يابد.

رييس اداره پيشگيري از سوانح و حوادث وزارت بهداشت با بيان اينكه مرگ و مير ناشي از حوادث رانندگي در سالهاي اخير كاهش يافته است، اظهار اميدواري كرد تا پايان سال87، اين نوع مرگ و مير حتي بيش از ميزان مورد نظر كاهش يابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.62138s, 18q