ضعف و سردرد، خميازه بيش از حد و كاهش ديد از علايم مسموميت با گاز است

۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9192
ضعف و سردرد، خميازه بيش از حد و كاهش ديد از علايم مسموميت با گاز است

دكتر افشين مقصودي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه مسموميت با منوكسيدكربن يك مسموميت تنفسي بسيار خطرناك است، اظهار كرد: گاز منوكسيدكربن بي رنگ و بي بو بوده كه بر اثر احتراق ناقص توليد مي‌شود به طوري كه بخاري، آبگرمكن، شومينه و اجاق گازها به علت سيستم تهويه نامناسب (دودكش) عامل مسموميت با گاز CO مي شود.

وي با بيان اين كه استفاده ناصحيح از وسايل گرمايشي نيز امكان بروز مسموميت را به دنبال دارد، تصريح كرد: سردرد و ضعف جسماني، سرگيجه و بي قراري، تهوع و استفراغ، خميازه كشيدن بيش از حد و كاهش ديد از علايم عمومي مسموميت‌ها هستند اما كبودي دست، دور لب‌ها و نوك انگشتان از علايم پاياني مسموميت با گاز CO به شمار مي‌روند كه در نهايت فرد دچار تنگي نفس شده و فوت مي‌كند.

معاون پزشكي اورژانس تهران با بيان اين كه پيشگيري از مسموميت با گاز CO بسيار ساده است، خاطرنشان كرد: استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد در پيشگيري از اين مسموميت از اهميت بالايي برخوردار است و بخاري‌هاي بدون دودكش به هيچ عنوان از توليد گاز CO جلوگيري نمي‌كند.

وي با بيان اين كه استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد توصيه اورژانس و تمامي مسوولان ذيربط است،‌افزود: كنترل و انسداد منافذ مسير دودكش قبل از راه اندازي بخاري بهترين راه پيشگيري از بروز حوادث مسموميت به شمار مي‌رود و دقت و توجه به داغ بودن دودكش نيز بهترين آزمايش سلامت دودكش است. همچنين داشتن كلاهك مخصوص براي دودكش در پشت بام‌ها براي جلوگيري از عدم بروز خاموشي بخاري و به دنبال آن انتشار گاز CO اهميت بالايي دارد.

دكتر مقصودي با بيان اين كه رنگ شعله بخاري و وسايل پخت و پز بايد آبي باشد، تاكيد كرد: البته چنانچه رنگ شعله قرمز، زرد و يا نارنجي باشد، حتما نقص در سوخت رساني و كمبود اكسيژن در محيط است كه سريعا بايد تعمير و سوخت رساني شود.

معاون پزشكي اورژانس تهران توصيه كرد: در صورت استفاده از وسايل گرمايشي مانند بخاري و شومينه، نبايد تمامي روزنه‌هاي جريان هوا در منزل و به ويژه اتاق خواب مسدود شود. همچنين از نصب آبگرمكن در حمام، روشن كردن شعله‌هاي اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محيط داخل خانه، جدا خودداري كرد.

وي با بيان اين كه خارج كردن فرد مسموم از محيط آلوده به هواي آزاد از اقدامات اوليه درمان به شمار مي‌رود، اظهار كرد: همچنين باز كردن يقه و كمربند مسمومان، باز نگه داشتن راه‌هاي هوايي و تماس با اورژانس 115 در مراحل بعدي درماني بايد مورد توجه قرار گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61336s, 18q