بانک خون بندناف عمومي در کشور راه‌اندازي مي‌شود

۱۳۸۶/۱۰/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9209
بانک خون بندناف عمومي در کشور راه‌اندازي مي‌شود

دکتر « مرتضي ضرابي » ضمن اعلام اين خبر در گفت وگو با ایسنا، گفت: خانواده‌هايي که در آستانه تولد نوزاد قرار دارند در صورت تمايل مي‌توانند با هماهنگي از طريق مرکز خون بندناف پژوهشکده رويان جهاد دانشگاهي، خون بندناف فرزند خود را براي کمک به نيازمندان به اين بانک اهداء کنند.

وي در ادامه افزود: پس از دريافت خون بندناف از نوزاد متولد شده، سلول‌هاي بنيادي از آن جدا شده و خانواده‌هاي نيازمند به شرط داشتن شرايط ژنتيکي مشابه مي‌توانند جهت درمان بيماران خود از اين نمونه‌ها استفاده کنند.

رييس بانك خون بند ناف پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي با اشاره به اين موضوع که در نظر است تا در چند بيمارستان مشخص شده در شهر تهران، کارشناسان اين مرکز جهت گرفتن خون بندناف در زمان تولد نوزادان مستقر شوند، افزود: بر اساس اين برنامه، کارشناس حاضر در اين بيمارستان‌ها، اطلاعات لازم را به خانواده‌هايي که در طول روز براي زايمان حاضر مي شوند، داده و پس از تکميل فرم رضايت نامه، خون بندناف نوزاد آنها اخذ شده و در بانک خون بندناف عمومي فريز مي‌شود.

دکتر ضرابي با اشاره به اين که در حال حاضر دنيا متوجه جمع‌آوري سلول‌هاي بنيادي براي درمان انواع بيماري‌ها است، تحقيقات در اين خصوص را داراي افق روشني دانسته و افزود: در آينده‌اي نه چندان دور سلول درماني جايگزين دارو درماني شده و بسياري از بيماري‌هاي لاعلاج با کمک سلول‌هاي بنيادي درمان مي شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اين نکته که نبايد اين ذخيره بيولوژيک همچون زباله دور ريخته شود، افزود: خون بندناف بهترين منشاء براي سلول‌هاي بنيادي است، لذا ذخيره اين سلول‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

انتهاي پيام

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32217s, 18q