تجمع در محيط‌هاي بسته، مهمترين عامل انتقال بيماري‌هاي شايع در زمستان است

۱۳۸۶/۱۰/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9232
تجمع در محيط‌هاي بسته، مهمترين عامل انتقال بيماري‌هاي شايع در زمستان است

دكتر عبد‌الرضا سودبخش در گفت وگو با  ايسنا دفتر منطقه‌اي علوم پزشكي تهران درباره سرماخوردگي شايع در فصول سرد گفت: مهمترين راه انتقال سرماخوردگي، تماس با ترشحات آلوده تنفسي بيمار و به طور معمول دست دادن با فرد بيمار است.

وي با اشاره به عامل بيماري اظهار داشت: رينو ويروس‌ها كه مهمترين عامل ايجاد كننده سرماخوردگي هستند در دماي 33 تا 35 درجه‌ رشد خوبي دارند و به همين دليل، فضاي داخلي بيني محل مناسبي براي رشد آنها محسوب مي‌شود.

اين متخصص عفوني در ادامه افزود: دوره كمون سرماخوردگي 1 تا 7 روز است و با علائمي مثل آبريزش، احتقان بيني، گلودرد بدون تب يا تب خيلي كم تشخيص داده مي‌شود.

وي با اشاره به دوره کوتاه بيماري گفت: بعد از گذشت اين مدت، بيماري خودبخود بهبود مي‌يابد و نه تنها نيازي به درمان آنتي‌بيوتيكي ندارد بلكه استفاده از آنتي‌بيوتيك مي‌تواند همراه با بروز عوارض و ايجاد مقاومت در برابر دارو باشد.

دكتر سودبخش، استراحت نسبي، مصرف مايعات فراوان، آنتي‌هيستامين و در صورت نياز مسكن‌ها را براي کاهش اثرات اين بيماري توصيه كرد.

وي در پايان بر پيشگيري قبل از بروز بيماري تأكيد کرد و گفت: اسپري‌هاي داخل بيني اينترفروني و واكسن‌هاي موجود در عمل استفاده نمي‌شوند. از اين رو شست و شوي دست‌ها و ضد عفوني كردن محل‌هايي که با ترشحات تنفسي فرد بيمار تماس داشته‌اند، مهمترين اقدام براي پيشگيري از سرماخوردگي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.27515s, 18q