ابتلا به سندرم داون در گروه‌هاي خوني مثبت بيشتر است

۱۳۸۶/۱۰/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9234
ابتلا به سندرم داون در گروه‌هاي خوني مثبت بيشتر است

دكتر "غلامعلي افروز" داراي درجه دكتري روانشناسي كودكان استثنايي از ميشيگان موفق به كسب جايزه سندرم داون در پنجاه و چهارمين جلسه كميته منطقه‌اي شرق مديترانه شده است.

وي در اين تحقيق به بررسي ارتباطي كه بين نوع گروه خوني و احتمال ابتلاي به سندرم داون وجود دارد، پرداخته است.

بر اساس نتايج تحقيقات وي بين نوع گروه خون و اختلالات كروموزومي ارتباط وجود دارد. در مورد سندرم داون كه نوعي اختلال كروموزومي است در تمامي خونهاي گروه منفي ابتلاي به سندرم داون كمتر و در خونهاي گروه مثبت بيشتر است.

دكتر افروز در خصوص ساير نتايج تحقيق خود گفت در ميان مادراني كه براي مدتي به منظور پيشگيري از قرص‌هاي ضد بارداري استفاده مي‌كنند و بعد از مدتي مصرف آن را قطع مي‌كنند، نسبت به ساير افراد، احتمال تولد كودك مبتلا به سندرم داون بيشتر است.

اين محقق گفت مصرف برخي از اين داروها كروموزومها را مستعد شكنندگي مي‌كند بنابراين اين گروه از مادران حتما قبل از بارداري بايد آزمايش‌هاي لازم را انجام دهند.

وي در خصوص ساير عوامل موثر در ابتلا به سندرم داون گفت شرايط روانشناختي پدر و مادر و ميزان رضايتمندي آنها در روابط زناشويي از ديگر مولفه‌هاي موثر در ابتلا به سندرم داون است.

هر چه ميزان رضايتمندي از روابط زناشويي بيشتر باشد احتمال تولد كودكان مبتلا به سندروم داون كمتر است.

دكتر افروز با بيان اينكه سه ماه دوم بارداري نسبت به ساير ماهها از اهميت بيشتري برخوردار است گفت در سه ماهه دوم بارداري با توجه به اينكه روح در جنين دميده مي‌شود نسبت به بسياري از عوامل محيطي واكنش نشان مي‌دهد و بسياري از عوامل بيروني را احساس مي‌كند.

در اين موقعيت جنين به اكسيژن سه برابر بيشتر از ساير افراد نياز دارد. اگر سه ماهه دوم جنين در فصل زمستان باشد اكسيژن كمتراست، افسردگي و خستگي‌هاي رواني بالاتر، پديده وارونگي هوا و آلودگي هوا نيز بيشتر است كه مجموع اين عوامل با تاثير بر روي جنين در ابتلاي او به سندروم داون موثر است.

بهترين زمان بارداري بايد به گونه‌اي باشد كه سه ماهه دوم بارداري در فصل بهار واقع شود.

دكتر افروز با بيان اينكه يكي ديگر از عواملي موثر در ابتلاي به سندروم داون سن مادر است افزود منظور از سن، سن تقويمي نيست بلكه آنچه بيشتر اهميت دارد سن زيستي افراد است.

سن واقعي انسانها برآيند سه مولفه اصلي سن تقويمي، سن زيستي و سن رواني است.

منظور از سن زيستي افراد اين است كه گروهي از افراد از نظر تقويمي در يك سن قرار دارند اما خصوصيات ظاهري آنها چيزي كمتر و يا بيشتر را نشان مي‌دهد.

مثلا فردي ‪ ۳۰‬ساله، از نظر ظاهري ‪ ۲۰‬ساله نشان مي‌دهد و يا اينكه برعكس فردي ‪ ۲۰‬ساله ‪ ۳۰‬ساله نشان بدهد سن زيستي اين افراد همان چيزي است كه از نظر ظاهري نشان مي‌دهند.

از هر ‪ ۵۰۰‬تا ‪ ۷۰۰‬زايمان يك تولد داون وجود دارد در استان تهران هر روز يك مورد سندرم داون متولد مي‌شود.

حدود يك و نيم ميليون كودك عقب مانده ذهني در كشور وجود دارد كه از اين بين ‪ ۱۵۰‬هزار مورد مبتلايان به سندرم داون هستند.

تمام كودكان مبتلا به سندرم داون از لحاظ ويژگي‌هاي ظاهري شبيه به هم هستند با علايم باليني همچون چشم‌هاي كشيده، گردن كوتاه، سقف كوتاه‌دهان، دست‌هاي كوتاه و پهن، حساسيت‌هاي پوستي و حساسيت در قلب و ساير اعضاي بدن.

سندرم داون نوعي اختلال كروموزومي است كه مبتلايان به جاي ‪ ۴۶‬كروموزوم ‪ ۴۷‬كروموزوم دارند.

برخي از افراد مبتلا به سندرم داون تا سن ‪ ۵۰‬و ‪ ۶۰‬سالگي مي‌توانند زنده بمانند. آنها از قدرت باروري برخوردار نيستند.

تا قبل از اين تمام موارد مبتلا به داون سقط مي‌شدند اما هم‌اكنون در اروپا و آمريكا ممنوعيت سقط اين جنين‌ها وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هما کریمی
امکان ازدواج با فرد مبتلا به سندروم دان خونی است یا نه؟
ممنون
0.12072s, 19q