جمع‌آوري قليان‌ها به تنهايي تاثيرچنداني دركنترل دخانيات ندارد

۱۳۸۶/۱۰/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9236
جمع‌آوري قليان‌ها به تنهايي تاثيرچنداني دركنترل دخانيات ندارد

دكتر محمدرضا معدني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه اجراي قانون جامع كنترل دخانيات نياز به عزم ملي و پشتوانه‌اي قوي سازمان‌ها، ارگانها و تمامي نهادهاي ذيربط دارد، گفت: چنانچه سازمان‌ها و در راس آنها دولت سبب‌ساز اجراي قانون شوند، مردم در راستاي سلامت تلاش خواهند كرد.

وي با بيان اين كه متولي اجرايي شدن قانون كنترل دخانيات درجامعه دولت و در راس آن وزارت بهداشت است، اظهار كرد: آيين نامه اجرايي اين قانون به حمايت مجلس شوراي اسلامي و دولت ابلاغ شده است كه داراي 20 ماده بوده و به هيچ عنوان نبايد تنها يك ماده از آن مورد توجه قرار گيرد بلكه فعاليت در تمامي ماده ها بايد جامع و با برنامه ريزي دقيق صورت گيرد.

دكتر معدني تصريح كرد: در راستاي قانون جامع كنترل دخانيات بايد با فرهنگ سازي،‌اطلاع رساني، ‌توليد تيزر، انيميشن، كليپ از طريق صدا و سيما در سايت‌ها، روزنامه‌هاي كثير الانتشار و مجلات، مضرات و پيامدهاي سيگار و مواد دخاني ترويج شوند. زيرا مصرف آنها موجب ضرر و زيان به مصرف كنندگان،‌خانواده، جامعه و كشور مي‌شود.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات با بيان اين كه مضرات و اثرات سوء قليان از لحاظ سلامتي بيشتر از سيگار است، افزود: اين در حالي است كه بدترين شكل عامل بيماريها و ناهنجاريها از طريق قليان با كشيدن مدت كوتاه اتفاق مي‌افتد و بيماران بسياري نيز در بيمارستان مسيح دانشوري از مشكلات مختلف به ويژه مشكل ريوي رنج مي‌برند.

وي تصريح كرد: فرهنگ نادرستي در جامعه به وسيله كشيدن قليان اشاعه پيدا كرده كه اين فرهنگ نادرست با تدابير و برنامه ريزي‌هاي پشت پرده شركت‌هاي توليد كننده مواد دخاني ترويج يافته است؛ زيرا اين شركت‌هاي دخاني به عناوين گوناگون بايد محصولات خود را به فروش برسانند.

دكترمعدني با بيان اين كه اشاعه باور غلط و باطل بودن مصرف مواد دخاني به ويژه قليان بايد با برنامه‌ريزي از طريق دولت و به ويژه وزارت بهداشت صورت گيرد، خاطرنشان كرد: اين فرهنگ سازي بايد از طريق ايجاد تفريحگاه و مراكز ورزشي و ارايه خدمات به صورت رايگان انجام شود؛ به طوري كه مراكز تفريحي و ورزشي بايد با بودجه‌هايي كه از ماليات بر سيگار به تربيت بدني داده مي‌شود، خدمات رايگان ورزشي و تفريحي را به مردم ارايه كنند.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات تصريح كرد: از سوي ديگر، اطلاع رساني بايد از طريق توليد برنامه‌هاي تلويزيوني و ساير راه‌ها صورت گرفته تا با عزم ملي در تغييراين فرهنگ باطل گام برداشت.

وي با بيان اين كه جمع آوري قليان‌ها به تنهايي تاثيري در كنترل مصرف دخانيات ندارد، اظهار كرد: وزارت بهداشت بايد با تشكيل كارگروه قوي تعريف شده، بر روي جمع آوري قليان كارهاي كارشناسي متعددي صورت دهد تا تبعات جمع‌آوري قليان مانند رفتن قليان به خانه‌ها را كنترل كند.

معدني خاطرنشان كرد: تصميمات اين ستاد بايد طوري باشد كه مشكل افرادي كه به واسطه نبود اوقات فراغت اقدام به كشيدن قليان مي‌كنند، به واسطه اقدامات فرهنگ سازي و اطلاع رساني مناسب حل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.51341s, 18q