درمان ذات‌الريه كودكان در منزل به اندازه بستري در بيمارستان موثر است

۱۳۸۶/۱۰/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9258
درمان ذات‌الريه كودكان در منزل به اندازه بستري در بيمارستان موثر است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه اينترنتي رويترز، ذات‌الريه (پنوموني) يكي از علل اصلي مرگ و مير كودكان به ويژه در جنوب آسيا و مناطق جنوبي صحراي آفريقاست. از اين رو مطالعه‌اي بر روي 2 هزار و 37 كودك 3 تا 5 ساله پاكستاني صورت گرفت كه براي درمان ذات‌الريه سخت به بيمارستان مراجعه كرده بودند.

حدود 2 ميليون از 10 ميليون مرگ سالانه كودكان زير 5 سال در جهان به دليل ذات الريه است كه در نتيجه التهاب شش‌ها بر اثر عفونت رخ مي‌دهد. در پژوهش مذكور، نيمي از كودكان براي درمان با شربت آموكسي سيلين به منزل فرستاده شدند و بقيه در بيمارستان با آمپي سيلين تزريقي درمان شدند.

محققين اين پژوهش مي‌افزايند: درمان در منزل به اندازه درمان در بيمارستان مؤثر و ايمن است. به طوري كه از 4 مورد مرگ و مير کودکان طي 14 روز ابتدايي پژوهش، يك مورد در منزل و 3 كودك ديگر در بيمارستان درمان شده بودند.

اما بنا بر توصيه سازمان جهاني بهداشت؛ كودكاني که به ذات‌الريه حاد مبتلا مي‌شوند بايد به بيمارستان مراجعه کرده و تحت درمان تزريقي آنتي بيوتيك قرار گيرند. اين در حالي است که بسياري از كودكان بيمار در كشورهاي در حال توسعه به بيمارستان دسترسي ندارند و در منزل درمان مي‌شوند.

اين پژوهشگران در ادامه عنوان مي‌كنند: WHO بايد سياست‌هاي توصيه‌اي خود مبني بر درمان ذات‌الريه حاد كودكان در بيمارستان را تغيير دهد. زيرا درمان در منزل، ميزان عفونت ناشي از حضور در بيمارستان و همچنين درمان‌هاي تهاجمي (تزريقي) را نيز در كودكان كاهش مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.39874s, 20q