بيمه‌هاي ناقص، سلامت بيماران را تهديد مي‌كند

۱۳۸۶/۱۰/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9264
بيمه‌هاي ناقص، سلامت بيماران را تهديد مي‌كند

اين در حالي است كه شوراي بررسي و تدوين دارويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي سال گذشته اعلام كرد كه هالوتان، كه پرمصرف‌ترين داروي بيهوشي كشور است، رفته‌رفته تا سال آينده از چرخه درمان كشور حذف مي‌شود و داروهاي جديد بيهوشي در فهرست داروهاي تحت پوشش بيمه‌ها قرار مي‌گيرد.

با اين‌حال تاكنون هيچ اقدامي در مورد حذف اين دارو انجام نشده و به‌تازگي اعلام شد براساس تصميم اخير شوراي بررسي و تدوين دارويي وزارت بهداشت، هالوتان از فهرست داروهاي بيهوشي كشور حذف نخواهد شد.

در حالي كه هالوتان ۳۰ سال است در بيمارستان‌ها و مراكز درماني كشور استفاده مي‌شود، به اعتقاد بسياري از متخصصان بيهوشي، كاربرد اين دارو مي‌تواند عوارض جبران‌ناپذيري بعد از عمل جراحي روي بيمار بگذارد تا آنجا كه حتي در مواردي منجر به اغما و حتي مرگ او مي‌شود.

گفته مي‌شود ۲۰ درصد بيماراني كه با اين دارو در اتاق عمل بيهوش مي‌شوند، دچار عوارض كبدي مي‌شوند. با اين‌حال، آمارهاي وزارت بهداشت حاكي از آن است كه ۹۰ درصد اتاق‌هاي عمل بيمارستان‌هاي دولتي كشور از هالوتان براي بيهوش كردن بيماران استفاده مي‌كنند.

داروهاي بي‌خطر پشت در!

دكتر محمد‌مهدي‌ قيامت، رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه ايران، با ابراز تأسف از اين كه اين دارو هنوز در ليست داروهاي مصرفي قرار دارد، به همشهري مي‌گويد: علت اصلي اين مشكل هم وزارت بهداشت است و هم وزارت رفاه. چون هنوز اين 2 وزارتخانه همكاري مشتركي براي وارد كردن و تحت پوشش قرار دادن داروهاي جديد انجام نداده‌اند.

وي با بيان اين كه وزارت بهداشت در اين ميان و در مورد استفاده از اين دارو مستنداتي را قبول مي‌كند كه خودش دوست دارد بشنود و اين حرف‌ها بيشتر از زبان كساني شنيده مي‌شود كه اطلاعات علمي كافي در مورد عوارض اين دارو ندارند، ادامه مي‌دهد: در اين ميان، بيمارستان‌هاي خصوصي هم براي اين كه هزينه‌هايي كه درمان بيمار به آن‌ها تحميل مي‌كند را كاهش دهند، اقدام به رقابت كرده‌اند و به‌خصوص در دي‌كلينيك‌ها جراحان بيمار را به مركز درماني ارجاع مي‌دهند كه هزينه‌هاي كمتري دارد و برايشان ديگر كيفيت مهم نيست.

به گفته وي، به‌خصوص در جراحي‌هاي بيني، دي‌كلينيك‌ها براي كم‌كردن هزينه‌هايشان از داروهاي ارزان‌تر استفاده مي‌كنند. دكتر قيامت با تأكيد بر اين كه چنين رقابتي كه در كشور كاملا به صورت علني وجود دارد به هيچ وجه به نفع بيماران نيست و آن‌ها باز هم قربانيان اصلي اين ماجرا هستند، ضمن گلايه از بي‌مسئوليتي بيمه‌ها توضيح مي‌دهد: وزارت رفاه هم هنوز تصميم به تقبل كردن هزينه‌هاي پوشش داروهاي جديد نگرفته، چون الان 3تا از داروهاي جديد به مدت 5 سال است كه در انتظار ليست بيمه‌ هستند و اين در حالي است كه اين داروها حتي به صورت آزاد هم در دسترس نيستند و قيمت آن‌ها هم بسيار بالاست.

به عقيده وي، اگر بيمه‌ها چنين هزينه‌هايي را تقبل كنند، بيمارستان‌هاي دولتي هم از نظر انساني و هم از نظر كيفيت كار به داروهاي جديد روي مي‌آورند ولي الان بيمارستان‌هاي دولتي با اين بودجه كمي كه مسلما در سال آينده بدتر هم خواهد شد، اجازه خريد داروهاي جديد را ندارند.

اين در حالي است كه به گفته رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه ايران حتي گزارشي از انجمن متخصصان گوارش به دست رسيده كه اخطار دادند بيماراني كه با تابلوي نارسايي كبد به آن‌ها مراجعه مي‌كنند، بيماراني هستند كه هالوتان دريافت كرده‌اند.

انتخاب‌هاي ارزان

در شرايطي كه هنوز خيلي از متخصصان با استفاده از هالوتان در عده‌اي از بيماران، تزريق اين دارو براي جراحي‌هاي سطحي را مناسب مي‌دانند، دكتر قيامت نظر ديگري دارد.

وي با بيان اين كه متأسفانه بعد از گذشت 8 ماه از ابلاغ نامه وزارت بهداشت به وزارت رفاه مبني بر جايگزيني داروي جديد بيهوشي سوفلوران، هنوز اين دارو در فهرست بيمه قرار نگرفته، معتقد است: متخصص بيهوشي بايد امكان انتخاب در تجويز دارو داشته باشد اما در وضعيت فعلي، تنها انتخاب به‌دليل گران بودن داروهاي بيهوشي، فقط هالوتان است.

رئيس انجمن بيهوشي با اشاره به اين كه تمام كشورهاي دنيا استفاده از اين دارو را متوقف كرده‌اند، مي‌گويد: به‌دليل عدم توان مالي كافي نمي‌توانيم از نسخه‌اي كه در كشورهاي توسعه يافته پيچيده مي‌شود، استفاده كنيم.

وي خاطرنشان مي‌كند: كارشناسان بهداشتي و درماني كشور نبايد تنها به‌دليل گراني دارو از استفاده از داروهاي بيهوشي جديد صرف‌نظر كنند بلكه بايد در نظر داشته باشند كه بهاي جان بيمار بارها بيشتر از بهاي داروي بيهوشي ارزش دارد.

مقصر كيست؟

در حالي كه متخصصان بيهوشي گناه استفاده از هالوتان را به گردن وزارت بهداشت و بيمه‌ها انداخته‌اند، مسئولان وزارت بهداشت با تأكيد بر اين كه وظيفه وزارت بهداشت تنها اين است كه داروهاي جديد را در ليست داروهاي كشور قرار دهد، بيمه‌ها را در امر تحت‌ ‌پوشش دادن هالوتان مسئول مي‌دانند.

دكتر مهرداد رضايي، مسئول اطلاع‌رساني معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با بيان اين كه داروهاي بيهوشي كه در ليست دارويي كشور وجود دارند تعدادشان زياد است و هيچ كدام هم بي‌عارضه نيستند، به همشهري مي‌گويد: با اين حال و بر خلاف نظر رئيس انجمن بيهوشي ايران، ما معتقديم اين تشخيص پزشك است كه با توجه به  شرايط بيمار كدام دارو را براي او تجويز كند و دست هيچ كدام از متخصصان بيهوشي در تجويز هالوتان بسته نيست و پزشك كاملا مجاز است كه هر دارويي را تشخيص مي‌دهد، تجويز كند.

دكتر رضايي با اذعان به اين كه در چند سال گذشته به خاطر ورود داروهاي جديد، مصرف هالوتان در مراكز درماني كاهش چشمگيري يافته است، دليل عدم حذف اين دارو از سامانه درماني را اين‌طور بيان مي‌كند: البته هالوتان در بيهوشي‌هاي سطحي و در بعضي از بيماران كاربرد دارد و حذف آن به‌طور كامل از طرف ما زماني صورت مي‌گيرد كه مصرف آن كم شود به حدي كه ارزش خود را از دست بدهد، وگرنه در حال حاضر حذف شدن كامل اين دارو از نظر وزارت بهداشت اصلا منطقي نيست و اگر هم پزشكان نسبت به تجويز اين دارو معترضند برايشان انتخاب‌هاي زيادي وجود دارد.

به عقيده مسئولان وزارت بهداشت اصرار متخصصان به حذف هالوتان يك نوع دور زدن بي‌خود است؛ متخصصان بيهوشي به وزارت بهداشت فشار مي‌آورند كه هالوتان را به‌طور كامل حذف كنيم تا بيمه‌ها مجبور شوند داروهاي جديدتر را تحت پوشش قرار دهند در حالي كه به هيچ وجه چنين تضميني از سوي بيمه‌ها وجود ندارد.

به گفته آنها راه از بين بردن اين مشكل اين نيست كه دارو به‌طور كامل حذف شود. به اين ترتيب تا زماني كه وزارت بهداشت و كميته بررسي و تدوين دارويي آن به اين نتيجه نرسند كه عوارض هالوتان جدي است و هيچ مصرفي نبايد داشته باشد، آن را به‌طور كامل حذف نمي‌كنند. البته اين اتفاقي نيست كه فقط در مورد داروي بيهوشي هالوتان افتاده باشد. هر چندوقت يك بار به‌خصوص در مورد داروهاي بيماران خاص حرف‌هاي زيادي از زبان متخصصان و كارشناسان شنيده مي‌شود.

با اين حال مسئولان وزارت‌ بهداشت معتقدند هرچند وقت يك‌بار در مورد يك داروي مشخص كه شايد ناياب است و متخصصان نسبت به نوع ايراني آن خوش‌بين نيستند، حرف‌هاي زيادي سر زبان‌ها مي‌افتد، اما بيمه‌ در كشور ما در جايگاهي است كه دست هيچ كس به آن نمي‌رسد، به‌طوري كه در مورد هر كدام از دسته‌هاي دارويي فقط يك دارو را تحت پوشش قرار مي‌دهد و در توجيه اين اقدامات هم فقط و فقط به كمبود بودجه اشاره مي‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31318s, 18q