خانم ها خودسرانه قرص کلسیم مصرف نکنند

۱۳۸۶/۱۰/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9279
خانم ها خودسرانه قرص کلسیم مصرف نکنند

 به گزارش سلامت نیوز به نقل از سی.بی.اس نیوز با وجود اینکه کلسیم برای سلامت دندان و استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان مفید است، اما زنان در سنین بالا و دوران یائسگی بهتر است از منابع طبیعی کلسیم مانند لبنیات استفاده کنند و خودسرانه و به طور دائم از قرصهای کلسیم استفاده نکنند، زیرا بررسیها نشان داده مصرف زیاد این گونه قرصها می تواند منجر به بروز مشکلات قلبی و عروقی شود.

محققان اعلام کرده اند که مصرف زیاد قرصهای کلسیم و انباشته شدن دوز بالای این ماده معدنی در بدن می تواند مشکلاتی ایجاد کند که خفیف ترین آنها رسوبها و سنگهای کلسیمی است و بیشترین خطر نیز مربوط به احتمال بروز بیماریهای قلبی در افرادی است که هیچ گونه سابقه ای از بیماریهای قلبی ندارند و صرفا" در سنین میانسالی و کهنسالی از این قرصها زیاد استفاده کرده اند.

گروهی از محققان بر روی بیش از 1400 نفر زن بین 55 تا 74 سال  بررسی کرده اند. گروهی از این زنان روزانه 1000 میلی گرم کلسیم از طریق قرصهای مکمل مصرف می کردند و گروهی دیگر نیز قرص کلسیم مصرف نکردند.

گروهی که از مکملهای کلسیم استفاده کرده بودند از نظر استخوانی و حتی کلسترول مشکل خاصی پیدا نکردند اما وقتی هر 6 ماه یکبار مورد بررسی قرار گرفتند مشخص شد که در حدود 3 تا 5 سال بعد دچار حملات و سکته های قلبی قرار گرفتند . در صورتی که این حملات در افرادی که قرصهای کلسیم استفاده نکرده بودند و در برنامه غذایی خود از مواد حاوی کلسیم استفاده کرده بودند اتفاق نیفتاد.

به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که افراد به خصوص خانمهای میانسال خودسرانه هیچ دارویی حتی ویتامینها و مواد معدنی را نیز به صورت قرص به طور دائم استفاده نکنند و قبل از هر اقدامی حتما با پزشک مشورت نمایند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محجوب ینگی
شصت ساله وقتی از قرص کلسیم d استفاده میکنم هم جاهاییکه استخوان درد دارم مثل کمر زانو وکتف که درد داشتم عود میکند و یبوست میگیرم وموی رگ خونی چشمم هم پاره میشود البته در گوشه و در قسمت سفیدی چشمم متشکر میشوم اگر جوابی بدهید.
0.55084s, 19q