55 تا70 درصد زنان باردار به كمردرد مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۶/۱۰/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9285
55 تا70 درصد زنان باردار به كمردرد مبتلا مي‌شوند

دكتر فتانه اكبري متخصص طب فيزيكي و توانبخشي، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ زمان بروز كمردردهاي دوران بارداري گفت: اين كمردردها بيشتر در سه ماهه دوم بارداري شايع است؛ اما در مواردي ممكن است از همان سه ماهه‌ اول، كمردردهاي بارداري ايجاد شود.

وي در مورد شانس ابتلا به كمردردهاي دوران بارداري در افراد مختلف گفت: در افراد داراي سابقه قبلي كمردرد، شانس ابتلا به كمردردهاي دوران بارداري بيشتر مي‌شود. بالا بودن سن فرد در زمان بارداري و همچنين تعداد دفعات بارداري‌ نيز در بروز كمردرد نقش موثري دارند.

اين متخصص طب فيزيكي و توانبخشي با بيان اين كه اين كمردردها هيچ عوارضي براي جنين ندارند، گفت: ضعيف بودن عضلات و كم و زياد بودن انحناي ستون فقرات در بروز كمردردهاي دوران بارداري موثر است. همچنين با عملكرد صحيح در فعاليت‌هاي روزانه به طوري كه فشار كمتري به كمر وارد شود و تقويت عضلات، مي‌توان تا حدي از بروز اين نوع كمردردها پيشگيري كرد.

وي گفت: كمردردهاي مربوط به دوران بارداري ممكن است دو تا سه ماه بعد از بارداري ادامه داشته باشد.

دكتر اكبري در مورد درمان اين نوع كمردردها در حين بارداري گفت: انجام ورزش‌هاي خاص و تغيير فعاليت روزانه و نيز گاها استفاده از شكم‌بندهاي دوران بارداري و در موارد بسيار شديد در سه ماهه دوم بارداري نيز فيزيوتراپي ملايم مي‌تواند در درمان موثر باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7097s, 18q