پيوند عضو در اصفهان رو به افزايش است

۱۳۸۶/۱۱/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9307
پيوند عضو در اصفهان رو به افزايش است

دكتر "محمد يزداني" در گفت و گو با ايرنا افزود: از سال ‪ ۸۰‬كه تيم هماهنگ‌كننده پيوند عضو در اصفهان داير شد تاكنون چهار هزار نفر كارت اهداي عضو پر كرده‌اند.

وي گفت: در حالي كه بيش از اين تيم هماهنگ‌كننده بايد براي كسب اطلاع و گرفتن رضايت بارها مراجعه مي‌كرد، در سال‌هاي اخير بسياري از خانواده‌ها و مسوولان بيمارستانها خود در اين زمينه تماس مي‌گيرند.

وي افزود:از ابتداي دايرشدن تيم پيوند عضو تاكنون از ‪ ۳۳۸‬مورد مرگ مغزي گزارش شده ‪ ۱۴۷‬مورد پيوند از جمله كليه از جسد در اصفهان انجام گرفته و برخي عضوهاي‌ديگر به استانهاي همجوار از جمله شيراز وتهران ارسال شده است.

وي ‪ ۱۱‬پيوند قلب، هفت پيوند مارژينال مشكل دار ، يك پوند ريه و كبد در اصفهان، ارسال ‪ ۳۱‬كبد و پنج پانكراس به شيراز و يك پانكراس به تهران و يك هزار و ‪ ۱۰۰‬مورد پيوند كليه از فرد زنده را از ديگر فعاليتهاي تيم پيوند عضو در اصفهان برشمرد.

يزداني گفت: برغم تصويب لايحه پيوند اعضاء توسط مجلس در سال ‪ ۱۳۷۲‬و اجازه مراجع تقليد، تعصبات فرهنگي خانواده‌ها همچنان روند پيوند اعضا در اصفهان را با كندي مواجه كرده، در حالي كه در استان اصفهان روزانه يك جسد واجد شرايط اهداي عضو و در مجموع ‪ ۱۲‬نفر نيازمند دريافت عضو وجود دارد.

دانشيار دانشگاه‌علوم پزشكي اصفهان افزود: اين تعصبات افراد در حالي است كه اهداي عضو مي‌تواند جان بيش از هفت نفر را در نياز به عضوهاي قلب، كليه ،كبد ، قرنيه ، پانكراس ، روده ، عروق ، رگ‌هاي خوني استخوان و پيوند مغز استخوان نجات دهد.

وي با اشاره محدوديت زمان ماندگاري براي پيوند عضو مرگ مغزي يادآور شد:
بهترين فرصت براي پيوند عضو، بعد از مرگ مغزي در عضوهايي (مثل كليه تا ‪۷۲‬ ساعت،قلب تا‪ ۴‬ساعت، كبد ‪ ۱۷‬تا‪ ۲۰‬ساعت،ريه‪ ۴‬تا‪ ۶‬ساعت و پانكراس تا‪ ۲۰‬ساعت) است كه در صورت تعلل، پس از اين ساعت پيوندي انجام نمي‌گيرد.

يزداني با اين بيان كه استان اصفهان در انجام تمامي پيوندهاي عضو داراي قابليتهاي نيروي انساني و امكانات است،اضافه كرد:اين در حالي است كه نبود پشتوانه مالي قوي و پائين بودن حق‌الزحمه‌ها از سوي دولت مانع رغبت و علاقه متخصصان به انجام چنين پيوندهايي شده است.

وي گفت:يك عمل ساده پيوند در كشورهاي خارجي‪ ۲۵۰‬هزار دلار تمام مي‌شود در حالي كه اين عمل در ايران ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬ميليون تومان هزينه دارد.

يزداني با تاكيد بر اين كه عمل‌هاي پيوند براي طرفين رايگان است، گفت:
تنها هزينه مربوط به دارو است كه بخش اعظم آن را نيز بيمه پرداخت مي‌كند.

وي گفت: هرچند بيمه درصد بسياري از هزينه‌ها را تقبل مي‌كند، اما با توجه به اين كه يك فرد پيوندي بايد تا آخر عمر سالانه بيش از يك ميليون تومان دارو تهيه كند، نياز است دولت بيش از شرايط كنوني به آنان توجه كند.

عضو تيم پيوند اصفهان با اين بيان كه در زمان حاضر در استان اصفهان ‪۴۰‬ نفر دياليزي و يكهزار دياليزي نيازمند به كليه در ليست انتظار پيوند عضو مي‌باشند، گفت: اگر فرهنگ اهداي عضو در اصفهان گسترده‌تر شود ، ديگر شاهد پيوند عضو از فرد زنده به زنده نخواهيم بود.

قانون پيوند عضو از جسد به زنده در سال ‪ ۱۳۷۲‬توسط مجلس به تصويب رسيد.

در زمان حاضر شيراز، تهران، اصفهان و مشهد از شهرهاي فعال در اين زمينه مي‌باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.79744s, 18q