طرح پرونده الكترونيك سلامت وزارت بهداشت اجرا مي‌شود

۱۳۸۶/۱۱/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9312
طرح پرونده الكترونيك سلامت وزارت بهداشت اجرا مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز، كامران باقري لنكراني ـ وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشکي ـ در حاشيه بازديد از مرکز امضاي الکترونيک وزارت بازرگاني تاکيد كرد: ايران کد زبان هماهنگي براي نظارت به هنگام و توزيع مسوولانه دارو و تجهيزات و ملزومات پزشکي در کشور است.

وي گفت: يکي از الزامات استفاده از فن آوري اطلاعات در ارائه خدمات بکارگيري نظام کدينگ است، درحال حاضر خيلي از دستگاهها در کشور در اين زمينه اقدامات بسياري را انجام داده‌اند که وزارت بهداشت و درمان نيز در زمره آنان قرار دارد. با اين حال نبود يک زبان مشترک ميان دستگاههاي مختلف به ويژه زماني که اقدامات اين دستگاهها ابعاد بين‌المللي به خود مي گيرد يکي از ضعف‌هاي اساسي است که لازم است مرتفع شود.

لنكراني توضيح داد: به طور مشخص در وزارت بهداشت در دوقسمت فوري و فوتي نياز به اين مسئله دارد يکي از اين قستمها بحث دارو است و ديگري موضوع تجهيزات پزشکي و متعاقب آن لوازم يدکي است که در تجهيزات پزشکي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين دو مورد از جمله مواردي است که قطعا در سيستم کدينگ مورد استفاده وزارت بهداشت بوده و بازديدي که صورت گرفت زمينه اي بود براي اين‌که بتوانيم در زمينه اجرايي و عملياتي در سطح دارو و تجهيزات پزشکي از اين تجربه استفاده کنيم.

وزير بهداشت عنوان كرد: يکي از مشکلاتي که ما با آن روبرو هستيم اين است که از واردات اقلام به کشور اطمينان کافي پيدا کنيم، ما بايد مطمئن شويم که واردات اجناس دارويي و پزشکي به کشور با کيفيت مناسب از محل مورد تاييد ما بوده است همچنين در سيستم توزيع هم بايد اين کالاها تا زماني که به دست مصرف کننده مي رسد به نوعي حفاظت شود استفاده از اين سيستم کدينگ کالا به همراه برخي از تمهيدات ديگر کمک مي کند که ما بتوانيم بر چرخه توزيع و ورود نظارت بيشتري داشته باشيم و مطمئن شويم جنسي که به دست مصرف کننده مي رسد کالايي است که کيفيتش مورد تاييد وزارت بهداشت است . به عنوان مثال اين امر در خصوص پروتزهاي ارتوپدي و امثال آنها لازم است که لحاظ شود.

او با بيان اين‌كه فضاي خريد و فروش دارو با فضاي تجارت الکترونيک يک مقدار متفاوت است افزود: دارو کالايي نيست که بتوان با استفاده از رايانه آن را سفارش داد از سويي زماني كه يارانه هم پرداخت مي‌شود داروهايي وارد اين فضا مي شود که يا کيفيت نداشته و يا مورد اشکال است، اما ما اقلامي را نيز داريم که به صورت آزاد امکان مصرفش وجود دارد که ازجمله آنان تعداد محدودي از داروها هستند که احتياج به تجويز پزشک ندارند يا برخي از مکمل‌ها و آنچه که به عنوان لوازم بهداشتي مصرف مي شود در اين زمره قرار دارند و مي تواند در اين نوع خريد و فروش قرار بگيرند.

وي به اصل کنترل عرضه و تقاضا و نظارت اشاره كرد و گفت: اين امر در مقايسه با حضور دارو و تجهيزات پزشکي در بازار تجارت الکترونيک ترجيح دارد، دليل اين امر آن است که اصلا فضاي اين کار همان زماني که به مصرف کننده عرضه مي شود نبايد فضاي تجاري باشد. البته قبل از عرضه شايد فضا يک فضاي تجاري باشد اما آن قسمت که دارو به مصرف کننده عرضه مي شود لازم است که بيش از آنکه کار تجاري بر آن صورت گيرد از پيشتوانه‌هاي علمي و مطالب پزشکي و اخلاقي نيز برخوردار باشد.

بنا به اعلام سايت ايران كد، لنكراني گفت: وزارت بهداشت با هماهنگي وزارت بازرگاني طرحي را آماده مي کند که بتوانيم در هر دو قسمت در يک فاصه کوتاه تري از سال 88 اين کار را حداقل به صورت اختياري تجربه کنيم و حتما اين تجربه باعث مي شود که اقدامات در وزارت بهداشت با روند سهل تري انجام شود و اين امر بدين معناست که وقتي قرار است که ثبت سفارش صورت گيرد و دارويي توزيع شود و اسنادي در رابطه با آن رسيدگي شود طبعا استفاده از سيستم کدينگ اين کار را تسهيل مي کند ضمن اينکه امکان نظارت‌هاي به هنگام را براي ما فراهم مي آورد.

به گزارش ايسنا، ظرفيت‌سازي اقتصادي، تسهيل فرآيندهاي تجاري، روان‌سازي و توليد فرصتهاي اقتصادي و نوسازي مديريت سنتي به مديريت نوين مبتني بر تجارت الكترونيك و اطلاعات ازجمله مزيتهاي نظام كدينگ ملي ايران است.

همچنين وجود بستري چون ايران کد بسياري از مفاسد موجود از جمله قاچاق كالا، بي‌كيفيتي توليدات، كمبود درآمدهاي مالياتي، دشواري تجارت و كاغذ بازيهاي فعلي آن، هزينه‌هاي بالاي توليد و واسطه‌ها را از ميان مي‌برد و به فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري شفافيت مي‌بخشد، شايد بتوان گفت جرعه‌اي از نوشداروي اقتصاد در حال مدرن شدن ايران است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.08829s, 18q