نگران ابتلا به ايدز در دندانپزشكي نباشيد

۱۳۸۶/۱۱/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9329
نگران ابتلا به ايدز در دندانپزشكي نباشيد

ترس از مبتلا شدن به بيماري ايدز يکي از مهم‌ترين دلايل کاهش مراجعه افراد به مطب‌هاي دندانپزشکي در سال‌هاي گذشته بوده است. در ايران هم خيلي از كساني‌كه بايد به دندان‌پزشك مراجعه كنند، به‌دليل ترس از انتقال عفونت در مراجعه به دندان‌پزشك ترديددارند.

اين در حالي است که هنوز هيچ مورد ابتلايي از طريق مطب‌هاي دندانپزشکي و انتقال ويروس ايدز از وسايل دندانپزشکي به بيمار گزارش نشده است.

مي‌گويند از کجا مطمئن باشيم که وسايل دندانپزشکي مطب کاملاً استريل شده‌اند و روش‌هاي استريل کردن وسايل کامل انجام شده است؟ واقعيت اين است كه دندانپزشک و کارکنان مطب دندانپزشکي اولين کساني هستند که خودشان در معرض خطر ابتلا به ايدز از طريق وسايل آلوده به خون بيماران مبتلا به ايدز قرار دارند.

 اين وسايل تيز ممکن است به صورت ناگهاني در دست دندانپزشک و کارکنان مطب فرو رود و آن‌ها را مبتلا کند. بنابراين خود دندانپزشکان بيش از هر کس ديگري استريل بودن وسايل را کنترل مي‌کنند. از طرف ديگر براي اين‌که خيال بيماران آسوده باشد، اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، براي پيشگيري از انتقال ويروس‌هاي ايدز و هپاتيت دستورالعمل‌هاي خاصي براي رعايت نکات بهداشتي را به مراکز دندانپزشکي ابلاغ کرده است.

 در اين طرح مطبي استاندارد است که مجهز به دستگاه اتوکلاو براي استريل کردن وسايل دندانپزشکي باشد و همه مراکز دندانپزشکي موظفند اين دستگاه را خريداري کنند. از طرف ديگر در اين دستورالعمل آمده است که براي بيماران از وسايل يکبار مصرف مثل سر سوزن، پيشبند، سر ساکشن، دستکش و ماسک استفاده شود. اين مجوز استاندارد بودن پس از بازديد بازرسان اداره بهداشت دهان و دندان براي آن مرکز دندانپزشکي صادر خواهد شد.
همه بيمارند مگر خلافش ثابت شود!

دندانپزشکان هم از بيماران گله دارند که اگر مبتلا به ايدز يا هپاتيت باشند، بيماري خود را از دندانپزشکان پنهان مي‌کنند. به همين دليل دندانپزشکان مجبورند همه بيماران را مبتلا به ايدز فرض کنند تا خلاف آن ثابت شود. با اين ديدگاه (پيش‌فرض) دندانپزشکان تمام اصول کنترل عفونت را درباره هر بيمار رعايت مي‌کنند.

در مطب‌هاي دندانپزشکي با اين پيش‌فرض، حداکثر اطمينان از استريل بودن دستگاه‌ها و تجهيزات دندانپزشکي به عمل مي‌آيد. استريل کردن همه وسايل دندانپزشکي که به نوعي با خون و بزاق بيماران تماس دارند و همچنين استفاده از وسايل يکبار مصرف براي هر بيمار در مطب از جمله اقداماتي است که دندانپزشکان براي حفاظت خود و بيمارانشان در برابر بيماري ايدز انجام مي‌دهند.

 اين رعايت نکات باعث مي‌شود شانس انتقال عفونت‌ها به حداقل ميزان ممکن کاهش پيدا کند. فراموش نکنيم بيشتر درمان‌هاي دندانپزشکي مثل جرم‌گيري، خارج کردن دندان‌ها و ... منجر به خونريزي مي‌شوند و وسايل دندانپزشکي به ويژه وسايل تيز و برنده، به خون بيماران آلوده مي‌شود. بنابراين اگر استريليزاسيون وسايل به دقت در مطب انجام نشود، ويروس‌هاي عفوني به راحتي مي‌توانند از بيماري به بيمار ديگر يا از بيماران به پرسنل مطب انتقال يابند.
پنهان نکنيد!

شايد شما هم مبتلا به يك بيماري عفوني مثل هپاتيت باشيد و از ترس اين‌که مبادا در مطب دندانپزشکي پذيرفته نشويد وقتي دندانپزشک از شما درباره سابقه داشتن بيماري پرسش مي‌کند، به او بگوييد که هيچ بيماري و مشکلي نداريد. ولي نترسيد! اين به نفع شما و ساير همشهريان شماست.

وقتي دندانپزشک را در جريان بيماري‌تان قرار دهيد، اکثر دندانپزشکان شما را مي‌پذيرند و  با  رعايت اصول ايمني ويژه‌اي که انتقال عفونت را به حداقل مي‌رساند، درمان دندانپزشکي شما را انجام خواهند داد يا اگر امکانات پذيرش شما را نداشته باشند، شما را به مراکز مجهزتر که مخصوص پذيرش چنين بيماراني براي درمان‌هاي دندانپزشکي‌اند، معرفي خواهند کرد. طبق آمارهاي رسمي 14 هزار بيمار ايدزي در کشور وجود دارد.

دکتر محمد مهدي وردي، مدير کل دفتر سلامت دهان و دندان با تأکيد بر اين‌که دندانپزشکان موظف به راهنمايي و پذيرش بيماراني هستند که صادقانه بيماري‌شان را با پزشکشان در ميان مي‌گذارند، مي‌گويد: «تمامي مراکز موظف به پذيرش بيمار هستند و هيچ پزشکي حق   پاسخ ندادن  به بيمار را ندارد؛ مگر در يک صورت و آن هم نداشتن تجهيزات لازم براي بيمار.

اگر مواردي اين‌چنيني ديده شود بيمار حق شکايت داشته  و با پزشک برخورد خواهد شد.»، رئيس دفتر سلامت دهان و دندان تأکيد کرد که به هيچ عنوان تاکنون گزارشي از انتقال بيماري ايدز از دندانپزشکي به بيماران به اين اداره گزارش نشده  و تا به حال موردي اين‌چنيني ديده نشده است.

 مطب‌ها زير ذره‌بين کميته مبارزه با ايدز

دکتر مينو محرز، متخصص عفوني و عضو کميته کشوري مبارزه با ايدز است. اين نظر خانم دكتر محرز است: «ويروس‌هاي خطرناک مانند ايدز و هپاتيت از طريق وسايل نوک‌تيز که در مطب مورد استفاده قرار مي‌گيرد، انتقال مي‌يابد و افراد بايد پيش از اين‌که نگران  انتقال ايدز باشند، بايد انتقال ويروس هپاتيت را جدي بگيرند، چراكه احتمال انتقال ويروس هپاتيت 100برابر ويروس ايدز است.»

عضو کميته کشوري مبارزه با ايدز نيز پيشگيري از انتقال و احتياط را مهم‌ترين راه انتقال اين ويروس‌ها به بيماران در مطب‌هاي دندانپزشکي مي‌داند و مي‌افزايد: «بايد درصورت امکان وسايل دندان‌‌پزشکي يکبار مصرف باشند، ‌وسايلي هم که به‌دليل هزينه سنگين يا علل ديگر نمي‌تواند يکبار مصرف باشد، بايد پس از هر بار مصرف و آغشته شدن به خون، ضدعفوني، شسته و خشک شود. اگر اين اصول رعايت نشود به راحتي ويروس‌ها منتقل مي‌شوند.»

دکتر محرز اشاره مي‌کند که تاکنون در زمينه ابتلاي افراد به بيماري ايدز از طريق اقدامات دندانپزشکي، در کشور گزارش رسمي ارائه نشده است.

دندانپزشکان در خط اول خطر

شايد بگوييد از کجا مي‌توان مطمئن بود که دندانپزشک از وسايل درست استريل شده استفاده مي‌کند؟ در حقيقت راهي براي اطمينان هر بيمار به صورت شخصي از اين مسئله وجود ندارد. حتي توجه به پاکيزگي مطب و ظاهر آن نمي‌تواند شما را از اين نکته مطمئن کند ولي يادآوري نکاتي ممکن است نگراني شما را تا حدود زيادي کاهش دهد: خود دندانپزشکان هر روزه به هر دليلي با بيماراني برخورد دارند که احتمال آلودگي‌شان به ويروس ايدز وجود دارد.

بنابراين بيش از هر فرد ديگري در معرض خطرند. بنابراين حداقل دندانپزشکاني که نگران سلامت خود هستند، به سلامت بيماران خود مي‌انديشند در حالي‌که بيشتر دندانپزشکان سلامت و ايمني بيمارانشان حرف اول را در حرفه‌‌شان مي‌زند.

دکتر علي يزداني، رئيس انجمن دندانپزشکي ايران مي‌گويد: «اگر دندانپزشک رعايت نکات بهداشتي را هنگام انجام اقدامات دندانپزشکي  نکند، خودش نخستين کسي است که در معرض ابتلا قرار مي‌گيرد.»

او مي‌افزايد: «بيماران با مراجعه به دندانپزشکي در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي عفوني قرار ندارند و تا به حال گزارشي مبني بر انتقال ايدز از مطب دندانپزشکي به بيماران نشده است ولي دندانپزشکان به واسطه ارتباط زياد با وسايل دندانپزشکي که اغلب آن‌ها نوک‌تيز هستند، هر لحظه در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي خطرناک هستند بنابراين بايد نکات بهداشتي را به دقت رعايت کنند. هم اکنون نيز با ارائه اطلاعات به دندانپزشکان، اغلب افراد نسبت به رعايت اين مسائل آگاهي دارند، بنابراين دليلي ندارد که مردم به اين علت به دندانپزشکي مراجعه نکنند.»

خطرناک ولي حساس

ويروس ايدز، ويروسي دلهره‌آور است ولي بسيار حساس هم هست. بنابراين رعايت اصول بهداشتي در مطب‌هاي دندانپزشکي مي‌تواند خيال دندانپزشکان و بيماران را براي هميشه از آن آسوده کند. درواقع ويروس HIV يک ضعف خوب دارد و آن اين‌كه زود از بين مي‌رود. دليل عدم انتقال از طريق عطسه و سرفه شايد همين خصلت باشد که ويروس در محيط خشک و در مقابل آفتاب در عرض چند ساعت از بين مي‌رود.

 حرارت خشک يا حرارت مرطوب که فشار هوا در آن بالا است و در دستگاهي به نام اتوکلاو فراهم مي‌شود مي‌تواند در عرض 20 دقيقه ويروس ايدز را از روي وسايل دندانپزشکي نابود مي‌کند. فراموش نکنيد هر قدر ميزان آگاهي شما در به حق بودن خواسته‌هايتان به‌عنوان بيمار جهت گرفتن درمان سالم و مناسب، افزايش يابد، دندانپزشک را بيش از پيش ملزم به رعايت بهداشت و ارائه کردن خدمات دندانپزشکي در بالاترين سطوح استاندارد و ايمني به شما خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04724s, 18q