تنهاحدود30 نفرازمدعيان پيوندمودركشورمتخصص‌اند

۱۳۸۶/۱۱/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9389
تنهاحدود30 نفرازمدعيان پيوندمودركشورمتخصص‌اند

دكتر حسين طباطبايي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه مساله پيوند مو يكي از معضلات جامعه امروز ايران است،‌ گفت: امروزه تبليغات وسيعي در برخي رسانه‌ها به خصوص شبكه‌هاي فارسي زبان خارج از كشور ديده مي‌شود كه مردم را تشويق به پيوند مو مي‌كنند.

وي گفت: انسان از يك حالت فيزيولوژيك برخوردار است كه طبق آن، پس از بلوغ از پرپشتي موي سر مردان كاسته مي‌شود كه به جذابيت مردانه مي‌رسند و همزمان با ريزش طبيعي، موي سرشان به تدريج نازك و كم پشت شده و در مواردي منجر به تاسي آنها مي‌شود.

دبير انجمن متخصصان پوست و موي ايران با بيان اين كه زنان پس از بلوغ، هورمون زياد زنانه و كم مردانه دارند، تصريح كرد: چنانچه زنان طاسي را به ارث برده باشند، موهاي آنها نيز كم پشت مي‌شود.

وي با بيان اين كه پيوند مو يكي از روش‌هاي جراحي در علم پزشكي براي ترميم و پر كردن موي سراست، اذعان ذاشت: پيوند مو نزديك به 40 سال است كه وارد علم پزشكي شده اما اخيرا اين روش علمي به بيراهه پيش مي‌رود و برخي افراد كه تخصصي در اين زمينه ندارند، صرفا به منظور كسب درآمد بيشتر وارد سيكل اين درمان شده‌اند.

دكتر طباطبايي با بيان اين كه پزشكي كه اقدام به پيوند مو مي‌كند، بايد متخصص رشته پوست و يا رشته جراحي پلاستيك باشد، خاطرنشان كرد: متاسفانه در حال حاضرعمده افرادي كه اقدام به تبليغ انجام پيوند مو مي‌كنند، غير متخصص بوده و يا تحت نظر متخصص پوست و يا جراحي پلاستيك فعاليت مي‌كنند.

وي افزود: متخصصان پوست و جراحي پلاستيك براي انجام پيوند مو بايد دوره مخصوص پيوند مو را در دانشگاه‌ها و يا مراكز معتبر گذرانده باشند، علاوه بر آن بايد تحت نظر متخصص و استاد پيشكسوت دوره عملي را طي كنند.

دبير انجمن متخصصان پوست و موي ايران با بيان اين كه انتخاب بيمار به منظور انجام پيوند بسيار حائز اهميت است، اظهار كرد: افراد زير 25 سال سن نبايد اقدام به پيوند مو كنند؛ زيرا در اين سن روند نازك شدن و كم پشتي موها ادامه دارد؛ زيرا در صورت ترميم قسمتهاي خالي سر، بعد از مدتي دوباره ساير قسمتهاي سر، موي خود را از دست مي‌دهند كه در نهايت سر دچار آشفتگي مي‌شود بنابراين پيوند مو بايد پس از 25 سالگي باشد تا روند نازك و كم پشتي مو كند يا متوقف شده باشد.

وي با بيان اين كه در حال حاضر بيشتر افراد زير 25 سال اقدام به پيوند مو مي‌كنند به ايسنا گفت: علاوه بر شرايط مذكور، ضرورت شغلي و اهميت زيبايي در زندگي فرد، براي انجام پيوند مو از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. همچنين پزشكان متخصص در صورت داشتن اخلاق شغلي، ابتدا فرد متقاضي پيوند را آگاه كرده و در اقناع و منصرف كردن فرد تلاش مي كنند، اما نزديك به 90 درصد افرادي كه پيوند مو مي‌كنند، نه ضرورت شغلي داشته و نه پول كافي دارند.

دكتر طباطبايي با بيان اين كه تبليغات بيش از اندازه باعث توجه به مساله پيوند مو از سوي مردم شده است به ايسنا گفت: بيشتر افراد غير متخصص اقدام به تبليغ زياد پيوند مو كرده و براي جلب مردم مشاورهاي رايگاني نيز در اختيار مردم قرار مي‌دهند. همچنين پزشكان عمدتا به علت كسب درآمد، افرادي را كه دليل عقلاني براي پيوند مو ندارند، تحت عمل قرار مي‌دهند.

وي خاطرنشان كرد: پيوند مو براي همه لازم نيست و افرادي كه شغل و شرايط اجتماعي آنها را مجبور به انجام اين كار مي‌كند، مي‌توانند از پيوند مو بهره ببرند.

دبير انجمن متخصصان پوست و موي ايران با بيان اين كه تنها حدود 10 تا 15 نفر در رشته پوست، متخصص پيوند مو هستند، اظهار كرد: اما در رشته جراحي پلاستيك بيش از 20 نفر متخصص اين كار هستند؛ اين در حالي است كه در حال حاضر حدود صدها هزار نفر مدعي انجام پيوند مو هستند.

وي در پايان با بيان اين كه عوارض ناشي از پيوند مو و تزريق ژل‌هاي پركننده چروك پوست، بالاترين شكايات را در نظام پزشكي و پزشكي قانوني به خود اختصاص مي‌دهد كه ناشي از عدم تخصص و مهارت كافي انجام‌دهندگان اين اعمال است تاكيد كرد: از آن جا كه امكان نظارت و كنترل بر تبليغات غلط شبكه‌هاي فارسي زبان خارج از كشور وجود ندارد راهي جز افزايش آگاهي مردم در اين خصوص نيست و متخصصان و مسوولان امر بايد مردم را با آموزش و آگاهي دادن در تصميم‌گيري‌هاي مناسب، كمك ‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.96701s, 19q