شرايط اهداي عضو با ركودجدي مواجه شده است

۱۳۸۶/۱۱/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9392
شرايط اهداي عضو با ركودجدي مواجه شده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، قاسمي تصريح كرد: اين افراد از نظر پزشكان آماده دريافت كليه هستند؛ در حالي كه انتظار براي اهداء كنندگان واقعي كليه همچنان ادامه دارد.

وي افزود: در حال حاضر حدود 400 بيمار دياليزي در تهران و حدود 600 بيمار ديگر نيز در ساير استانهاي كشور در فهرست دريافت كليه به سر مي‌برند.

مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي، با بيان اين كه شرايط اهداي عضو در كشور با ركود جدي مواجه شده است، خاطرنشان كرد: متاسفانه طي 10 سال اخير به دليل كم توجهي به پيوند اعضاء از بيماران مبتلا به مرگ مغزي شاهد ركود در اين زمينه هستيم، حال آن كه همواره به حداقل رساندن مشكلات بيماران نيازمند پيوند اعضاء بر لزوم تقويت بانك پيوند اعضاء با بهره مندي از اعضاي بدن افراد مرگ مغزي تاكيد مي‌شود.

وي يادآور شد: با بهره‌گيري از اعضاي بدن افراد مرگ مغزي مي‌توان به معضل بيماران نيازمند به عضو و خانواده‌هاي آنها براي هميشه خاتمه داد.

قاسمي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و دست اندركاران تدوين بودجه سال آينده كشور، خواست تا براي حمايت جدي، ملموس و حقيقي، هديه ايثار را با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و مدون به صورت مستقيم در اختيار بيماران نيازمند عضو قرار دهند تا بدين ترتيب شرايط پيوند كليه براي اين افراد آسان‌تر شود.

وي در توضيح اين مطلب، گفت: در حال حاضر به اهداء كنندگان، يك ميليون تومان هديه ايثار از سوي دولت پرداخت مي‌شود؛ در حالي كه اين مبلغ به هيچ عنوان از سوي اهداء كنندگان جزو مبالغ پرداخت كنندگان محسوب نمي‌شود. حال آن كه فلسفه پرداخت هديه ايثار حمايت از بيماران دياليزي و در آستانه پيوند كليه عنوان شده است.

مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي، خاطرنشان كرد: در حال حاضر مبلغي كه به عنوان هديه ايثار به اهداء كنندگان پرداخت مي‌شود، هيچ كمكي براي بيماران نيازمند كليه به حساب نمي‌آيد.

وي به نمايندگي از بيماران نيازمند كليه اظهار كرد: انتظار ما از مسوولان و نمايندگان مجلس، اهداي ايثار به بيماران آماده پيوند است؛ چرا كه در حال حاضر اين مبلغ در اختيار اهداء كنندگان قرار مي‌گيرد.

قاسمي با اعلام اين كه سالانه دو ميليارد تومان بابت بودجه هديه ايثار هزينه مي‌شود، تصريح كرد: اين در شرايطي است كه در صورت هزينه كرد صحيح و اصولي اين مبلغ به طور قطع تعداد بيماران در انتظار پيوند كاهش خواهد يافت.

وي اذعان كرد: در حال حاضر بسياري از بيماران در انتظار كليه به دليل فقر و ناتواني مالي قادر به پرداخت هزينه‌هاي تهيه كليه از افراد غريبه نيستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37168s, 18q