واکسن آنفلوانزا درپيشگيري ازذات‌الريه موثراست

۱۳۸۶/۱۱/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9416
واکسن آنفلوانزا درپيشگيري ازذات‌الريه موثراست

دکتر ابوالحسن حلواني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: ذات الريه يا پنوموني يکي از انواع عفونت‌هاي تنفسي است که شديدتر از ساير عفونت هاي تنفسي مي‌باشد.

وي با بيان اين كه اين بيماري بافت ريه را درگير مي‌كند، ادامه داد: بيماري ذات الريه در صورت عدم تشخيص و درمان صحيح، با عوارض و حتي مرگ و مير همراه خواهد بود.

دکتر حلواني خاطر نشان كرد: در حال حاضر بيماري پنوموني به عنوان پنجمين علت مرگ و مير در بين تمام عوامل مرگ و مير در جهان مطرح شده است.

وي با بيان اين که اين بيماري در تمامي سنين مشاهده مي‌شود افزود: اين بيماري در افراد بالاي 65 سال و افرادي که نقص ايمني دارند، شدت و عوارض بيشتري دارد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريوي يادآور شد: مهمترين روش ابتلا به اين بيماري آسپيره کردن عوامل ميکروبي ته حلق مي‌باشد. در حالت عادي نيز مقدار کمي آسپيراسيون ترشحات ته حلق وجود دارد كه سيستم دفاعي بدن مانع بروز عفونت ريوي مي‌شود ولي متعاقب عفونت‌هاي ويروسي يا نقص دفاعي در سيستم تنفسي از قبيل اختلال عملکرد سيستم تنفسي يا کاهش ترشحات موکوس يا نقص ايمني سلولي، ريه توانايي مقابله با عوامل ميکروبي وارد شده را نداشته و در نتيجه عفونت‌هاي ريوي بروز مي کند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي يزد اذعان داشت: ساير روش‌هاي ابتلا به پنوموني انتقال عوامل عفوني از طريق هوا و استنثاق اين عوامل (مثل سل) و همچنين انتقال عوامل عفوني از طريق گردش خون در ساير مناطق عفوني بدن و انتقال سيستم عفونت به ريه متعاقب وارد شدن ضربه مثل چاقو مي باشد.

وي، تب و لرز، سرفه، خلط و درد سينه را از علائم باليني اين بيماري عنوان كرد و افزود: در اين شرايط معمولا تعداد تنفس و ضربان قلب بيمار افزايش مي‌يابد.

دکتر حلواني افزود: گاهي مواقع علائمي از قبيل درد بدن، تهوع، استفراغ، درد شکمي و گاهي سطح هوشياري با علائم باليني در بيمار بروز پيدا مي‌کند.

وي با بيان اين كه ذات الريه در سنين بالا ممکن است تنها خود را به صورت ضعف و بي حالي و عفونت سطح هوشياري نشان دهد، افزود: معمولا يک بيمار مبتلا به پنوموني بد حال و بي اشتهاست لذا بيماري که علائم باليني فوق الذکر را داشته باشد حتما بايست به پزشک مراجعه كند. پزشک با گرفتن شرح حال باليني به انجام معاينه‌ فيزيکي مشکوک به ذات الريه خواهد شد.

دکتر حلواني در گفت و گو با ايسنا يادآور شد: بعد از تشخيص بيماري پزشک است كه بايد تصميم بگيرد که آيا مي‌توان بيمار را سرپايي درمان كرد يا نياز به بستري شدن دارد؟

وي افزود: بيماراني را که سن کمتر از 50 سال داشته، توانايي خوردن و آشاميدني دارند و حال عمومي آنها زياد بد نباشد، مي‌توان به صورت سرپايي با آنتي بيوتيک خوراکي درمان کرد، البته اين افراد در صورتي که بعد از 48 ساعت به درمان خوراکي جواب نداد حتما بايد به پزشک مراجعه و همچنين بعد از کامل شدن دوره درمان (10-7 روز) جهت اطمينان از بهبودي بايستي به پزشک مراجعه كنند.

وي توصيه کرد: افراد بالاي 50 سال که بيماري همزمان از قبيل بيماري قلبي، ريوي، کليوي، کبدي يا سرطان داشته يا در شرايطي باشند که سيستم ايمني بدنشان ضعيف باشد (از قبيل بيماران سرطاني يا پيوند اعضا که تحت درمان با داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني از قبيل کورتون هستند و همچنين افرادي که توانايي خوردن و آشاميدن را ندارند و يا اين که مراقبت کاملي از آنها در منزل نمي‌شود) حتما بايد در بيمارستان بستري شوند.

دکتر حلوايي همچنين توصيه کرد: از آنجا كه طول دوره درمان ذات الريه 7 تا 10 روز است هر چند بيمار بعد از 72-48 ساعت پس از شروع درمان بهبودي نسبي را دارد ولي به هيچ وجه نبايد آنتي بيوتيک قطع كرد و دوره درمان بايد کامل انجام شود.

وي در خصوص روش‌هاي پيشگيري از بيماري پنوموني يا ذات الريه اظهار داشت: قطع سيگار مهمترين اقدام جهت پيشگيري از بيماري است چرا که بررسي‌ها نشان داده اند مصرف سيگار علاوه بر احتمال ابتلا فرد سيگاري به ذات الريه را افزايش مي‌دهد و همچنين افرادي که در معرض دود سيگار هستند مخصوصا فرزندان اين افراد نسبت به سايرين با احتمال ابتلاي بيشتر به ذات الريه مواجه‌اند.

وي تزريق واکسن آنفولانزا را از ديگر روش‌هاي پيشگيري از بيماري ذات الريه عنوان كرد و افزود: واکسن آنفولانزا به تمام افرادي که بالاي 50 سال دارند و همچنين افراد زير 50 سال که مبتلا به بيماري قلبي – ريوي (مانند آسم) کليوي و ديابت بوده و افرادي که زير 18 سال بوده و آسپرين مصرف مي کننده افراد ساکن در سراي سالمندان و پرسنل بهداشتي درماني، افرادي که در تماس با افراد پر خطر بوده توصيه مي شود اين واکسن را سالانه تزريق کنند. زمان تزريق واکسن از اواخر شهريور تا اوايل آذر ماه هر سال مي باشد.

دکتر حلواني افزود: واکسن ديگر واکسن پنوواکس است که به تمام افراد بالاي 65 سال و همچنين افراد زير 65 سال که بيماري مزمن کبدي - ريوي (افراد آسمي نيازمند تزريق واکسن نيستند) ديابت، نارسايي مزمن کليوي، افرادي که طحال آنها بيرون آورده شده است و همچنين افراد سيگاري و افراد نقص ايمني توصيه مي شود. اين واکسن را هر زماني در طول سال مي توان تزريق کرد و تزريق يک نوبت در طول زندگي کافي است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي يزد متذکر شد: افراد مبتلا به نقص ايمني و همچنين افرادي که زير 65 سالگي اين واکسن را تزريق کرده و هم اکنون بالاي 65 سال بوده و بيشتر از 5 سال از تزريق گذشته است در اين گروه نوبت دوم بعد از پنج سال توصيه مي‌شود و در غير اين صورت يک نوبت کافي است.

وي اضافه کرد: افرادي که سطح هوشياري آنها متعاقب مشکلات مغزي پايين بوده و احتمال آسپيراسيون در آنها زياد است در موقع تغذيه حتما بايستي مراقبت هاي کافي مثلا بالا بردن سر تخت، تغذيه شدن به آرامي، قطع تغذيه بلافاصله هنگام سرفه را رعايت کنند چرا که با اين اقدامات احتمال بروز ذات الريه کاهش مي‌يابد.

اين فوق تخصص بيماري ريه در پايان يادآور شد: هر چند علائم بيماري ذات الريه تا حدي شبيه عفونت هاي تنفسي فوقاني مثل سرما خوردگي و سينوريت است ولي همانطور که ذکر شد در صورتي که بيماري تب داشته باشد و تنگي نفس و درد سينه همزمان با سرفه و خلط و تعداد تنفس زياد شده باشد حتما بايد به بيماري ذات الريه مشکوک شد و ضمن خودداري از خود درماني به پزشک متخصص مراجعه كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62583s, 18q