"گل"، بهترين هديه براي عيادت از بيماران

۱۳۸۶/۱۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9429
"گل"، بهترين هديه براي عيادت از بيماران

عادت كرده‌ايم براي عيادت بيماران فقط كمپوت، آب ميوه يا ميوه ببريم ولي مي‌توان براي عيادت بيمار فقط به آن لحظه فكر نكرد.

براساس مطالعه پژوهشگران دانشگاه راجرز"‪ "Rogers university‬درنيوجرسي آمريكا، خريدن گل و نگاه كردن به آن، موجب برانگيخته شدن احساس شادي و آرامش، طراوت، مثبت انديشي و دوري از غم و اندوه مي‌شود.

پروفسور"جنت هاويلند جونز" روان شناس از دانشگاه راجرز مي‌گويد نكته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحي و رواني افراد آن است كه فرد با تماشا كردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زيباي آن، مي‌تواند حالت روحي نامتعادل خود را تغيير دهد و به حالت طبيعي بازگردد.

در واقع گل عاملي براي تعديل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه كردن به آن عاملي براي ايحاد اتصال عصبي مثبت در مغز است.


** رابطه ميان هديه دادن گل به بيماران و بهبود آنان:
محققان دانشگاه راجرز با مطالعاتي كه انجام داده‌اند موفق شدند رابطه ميان هديه دادن گل به بيماران و نقش آن در بهبود و سلامت آنان را كشف كنند. اين پژوهشگران مي‌گويند:
گل و گياه حتي شاخه‌اي گل به سرعت مي‌تواند روحيه بيمار را تغيير دهد و او را شاد و هيجان‌زده كند. نشانه آن هم لبخند بيمار است و اين نشانه بروز يك تغيير در روحيه اوست.

نگاه كردن گل تاثيري طولاني روي حالت رواني بيمار گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون مي‌كند به طوري كه افرادي كه در پيرامون شان گل و گياه وجود دارد، دو تا چهار برابر آرام تر، مهربان تر و شادتر از ديگران ارزيابي شده‌اند و مي‌توانند اين حس را با رفتار مثبت خود به ديگران نيز منتقل كنند.

بنابراين، پژوهشگران توصيه مي‌كنند كه همواره يك شاخه گل يا يك گلدان كوچك گل در معرض ديد بيمارتان قرار دهيد.

گل و گياه باعث حس نگرش مثبت به زندگي، شادي و رضايت، صميميت و آرامش در بيمار مي‌شود.


** گلي كه هديه مي‌دهيم چه رنگي و چه نوع باشد؟
گل‌هايي با رنگ ملايم مانند صورتي، سفيد و بنفش، بيمار را به سوي احساسات آرام سوق مي‌دهد.

گل‌هايي با رنگ گرم و تند مانند قرمز، زرد و نارنجي، بيمار را به سوي هيجان و سرزندگي پيش مي‌برد.

در همين حال مراقب نوع گلي كه براي بيمار انتخاب مي‌كنيد باشيد و اينكه در چه فصلي به عيادت بيمار مي‌رويد.

فصل بهار فصلي است كه در آن بسياري از گل‌ها گرده‌افشاني مي‌كنند و مواد حساسيت زا را در فضا پخش مي‌كنند كه مي‌تواند براي برخي از بيماران حساسيت ايجاد كند به ويژه اينكه اگر بيمار مورد نظر شما به دليل بيماري تنفسي و ريوي در بيمارستان بستري شده باشد.

گل‌ها و گياهاني كه بو و عطر زيادي دارند و يا گرده افشاني مي‌كنند براي بيماران بستري در اين بخش‌هاي مشكل ساز است.


** تاثير روحي، رواني هديه دادن گل بر سلامت بيماران:
پژوهشگران با بررسي واكنش‌هاي بيماران به هنگام هديه گرفتن گل، دريافتند هنگامي كه به فردي يك شاخه يا دسته گل و يا يك گلدان گل هديه مي دهيد، يكي از اين سه واكنش را از وي مشاهده خواهيد كرد:
"لبخند حاكي از ادب، احترام و تشكر" ، " لبخند حاكي از دوستي و صميميت با شما" و يا " لبخند حاكي از هيجان همراه با واكنش كلامي خاص" علاوه بر گل خيلي از هديه‌ها هستند كه مي‌توانند سال‌ها براي بيمار باقي بمانند و خاطره عيادت شما را در آن روزها در ذهنش زنده نگه دارد.

خريد كتابي خوب و جالب براي گذراندن ساعات طولاني و سخت بيمارستان نيز مي‌تواند جايگزين‌هاي مناسبي براي عيادت بيماران باشد كه به ذوق و سليقه شما بستگي دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14996s, 18q