مصرف کافئين در دوران بارداري ممنوع

۱۳۸۶/۱۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9435
مصرف کافئين در دوران بارداري ممنوع
مصرف بيش از حد کافئين در دوران بارداري بيش از 200 ميلي گرم يا دو فنجان قهوه ، به ميزان قابل توجهي خطر سقط جنين را افزايش مي دهد.
بنابراين ، به زناني که باردار هستند يا قصد باردار شدن دارند، توصيه مي شود مصرف قهوه را حداقل در 3 ماه اول بارداري کنار بگذارند. با توجه به اين که در صورت مصرف چاپ و شکلات نيز احتمال سقط جنين افزايش خواهد يافت ، بنابراين به نظر مي رسد کافئين بيش از هر ماده شيميايي ديگري که در قهوه وجود دارد، در سقط جنين تاثيرگذار باشد. علاوه بر اين کافئين بر متابوليسم ناقص جنين تاثير مي گذارد و با کاهش جريان در جفت به جنين آسيب مي رساند.
بر اساس مطالعات انجام شده در دانشکده پزشکي پنسيلوانيا، غذا خوردن در رستوران ها و کاهش مصرف غذاهاي خانگي سبب اضافه وزن نخواهد شد، بلکه نوع غذاي انتخاب شده است که افزايش وزن را تحت تاثير قرار مي دهد. بررسي ها نشان مي دهد خوردن غذاهايي که سريع آماده مي شوند و اصطلاحا fast food ناميده مي شوند، در مقايسه با غذاهاي سنتي ، تاثير بيشتري بر افزايش وزن بدن دارند. اين در حالي است که بسياري از مردم کاهش مصرف غذاهاي خانگي را يکي از مهمترين علل درگير شدن پديده چاقي در سطح جهان مي دانند. مقايسه غذاهاي آماده با غذاهايي که به روش سنتي تهيه مي شوند، نشان مي هد که اين نوع غذاها از نظر مقدار چربي با هم تفاوتي ندارند، اما در غذاهاي سنتي مقدار چربي اشباع شده کمتر و در مقابل مقدار کلسترول و سديم به مراتب بيشتر است.
پيش از اين تصور مي شد مصرف داروهاي ضد افسردگي در درمان بيماران بسيار موثر است ، اما در بررسي هاي انجام شده ، محققان امريکايي به شواهدي برخلاف گفته پزشکان دست يافته اند. اگرچه از سال 1987 تا سال 2004 ، 12 داروي ضد افسردگي توسط سازمان غذا و داروي امريکا مورد تاييد قرار گرفته است ، اما به نظر مي رسد موثر بودن اين داروها در درمان افسردگي تا حدودي اغراق آميز عنوان شده است و نتايج اعلام شده از سوي پزشکان نيازمند انجام آزمايش ها و بررسي هاي مجدد است.
علاوه بر اين که عقايد فرهنگي والگوهاي رفتاري هر فرد در انتخاب نوع غذا و موسيقي مورد علاقه او تاثيرگذار است ، اختلاف ميان افراد و گروه هاي مختلف از نظر سطح فرهنگي مي تواند ارتباط مغزي آنها را نيز تحت تاثير قرار دهد. براساس تحقيقات انجام شده ، افراد براساس عقايد و رسوم و الگوهاي رفتاري خود به روش هاي متفاوتي از توانايي هاي مغزي خود براي يادگيري و شناخت و درک مفاهيم استفاده مي کنند. براساس عقايد فرهنگي ، امريکايي ها به آزادي مرزي و آزادي ارزش ها توجه دارد، در حالي که فرهنگ آسيايي در مقايسه مبتني بر ارزش هاي اجتماعي است که جوامع انساني و اهداف آنها را مورد توجه قرار مي دهد.
محققان در رسيدن به هدف خود براي دسترسي به توانايي برنامه ريزي دقيق و آسان واکنش هاي شيميايي در بدن براساس اصولي مشابه پردازش اعداد و واژه ها دررايانه ها يک قدم نزديک تر شده اند. اين گروه از محققان موسسه فناوري کاليفرنيا، سيستمي را طراحي کرده اند که ايجاد قطعه اي از DNA بر اساس نوع ساختار و عملکرد را امکان پذير کرده است و با توجه به اين سيستم مي توان برنامه اي را در سطح مولکولي اجرا کرد که قواي مورد نظر از بخشي از DNA را در لوله آزمايش ايجاد مي کند.از اين روش مي توان براي ساخت بخشي از DNA که در مقابل رشته ديگر قرار گرفته است ، استفاده کرد و نقص به وجود آمده در اين بخش را از بين برد.
محققان مرکز تحقيقات ژنوميکس کارولينا، موفق به شناسايي مجموعه اي از عوامل ژنتيکي موثر در ابتلا به بيماري لوپوس شده اند. اين بيماري که اصطلاحا سل پوستي ناميده شده است ، مي تواند همزمان بخش هاي مختلف بدن را تحت تاثير قرار دهد. در اين بيماري چنان که پيش از اين نيز تصور مي شد، سيستم ايمني بدن از کنترل خارج مي شود. نتايج به دست آمده از اين تحقيقات نه تنها به محققان کمک مي کند به روش درماني موثري براي اين بيماري دست يابند، بلکه به شناخت روش هاي جديد تشخيص بيماري در مراحل اوليه نيز کمک خواهد کرد. باکتري هاي مفيدي که به ماست و ديگر مواد غذايي افزوده مي شوند، به بدن کمک مي کنند چربي کمتري را از مواد غذايي مصرفي روزانه جذب کند. اين نوع باکتري ها جايگزين باکتري هاي روده مي شوند.
در اين صورت نوع اسيدهاي ترشح شده در بدن در مقايسه با وضعيت طبيعي بدن تغيير مي يابد و آنزيم هايي در بدن ترشح مي شود که مقدار چربي هضم شده در بدن راکاهش مي دهد، بنابراين ميکروب هاي موجود در سيستم گوارشي مي توانند مقدار چربي بيشتري را از بدن خارج کنند. اگر چه تغييرات ايجاد شده در سطح چربي جذب شده در بدن اندک خواهد بود، اما اين تغييرات مي تواند در بلندمدت در کاهش وزن بدن موثر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.06095s, 18q