مكيدن انگشت در كودكان باعث تغيير شكل فك مي‌شود

۱۳۸۶/۱۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9437
مكيدن انگشت در كودكان باعث تغيير شكل فك مي‌شود

دكتر "عبدالرحيم شوكت بخش" متخصص ارتودنسي در آستانه برگزاري ششمين كنگره انجمن ارتودونتيست‌هاي ايران در گفت‌وگو با  ايرنا افزود والدين نسبت به عادت مكيدن انگشت كودكان خود هشيار باشند و نسبت به درمان به موقع كودك اقدام نمايند.

وي گفت عادت مكيدن انگشت در سنين دو تا سه سالگي طبيعي است اما ادامه يافتن آن در سنين هفت و هشت سالگي مشكل ساز است و منجر به تغيير شكل و اشكالات رشدي در فك‌هاي كودك مي‌شود.

دكتر شوكت بخش با بيان اينكه عادت مكيدن انگشت علل مختلفي مي‌تواند داشته باشد گفت از جمله آنها استفاده طولاني مدت از پستانك، مشكلات روحي و تحت فشار و استرس بودن كودك و همچنين درگيري كودك با خواهر و برادر و در نتيجه بيقراري كودك است.

وي گفت والدين بايد اين مشكل كودك را جدي بگيرند و كودك خود را يك دندانپزشك نشان دهند و يا اينكه با مشاوره گرفتن از يك متخصص ارتودنسي وضعيت فك‌هاي كودك را مورد بررسي قرار دهند.

دكتر شوكت بخش با اشاره به اينكه بسياري از مشكلات و ناهنجاري‌هاي فك و صورت در كودكان در دختران تا سنين زير ‪ ۱۲‬سال و در پسران تا زير ‪ ۱۴‬سالگي به راحتي قابل درمان است گفت تداوم يافتن اين مشكلات تا بعد از اين سنين مستلزم استفاده از روش‌هاي ارتودنسي همراه با جراحي‌هاي پيچيده‌تر و در عين حال صرف وقت و هزينه بيشتري است.

هر گونه مشكل و ناهنجاري مرتبط با فك‌ها از جمله رشد نابه جاي فك ها، عقب ماندن چانه، جلو بودن فك بالا يا پايين در سنين بالا، مشكلاتي بوده‌اند كه با انجام يك سري اقدامات درماني مناسب و ساده در سنين كودكي قابل درمان هستند.

دكتر شوكت بخش افزود رفع اينگونه مشكلات بعد از دوران كودكي نياز به علم و دانش تخصصي ارتونسي دارد و براي درمان بايد به يك متخصص ارتودنسي مراجعه كرد.

اين متخصص ارتودنسي يادآور شد برخي از كودكان به عادت‌هايي همچون خوردن ناخن، مكيدن انگشت، گذاشتن خودكار لاي دندان‌ها و گاز گرفتن لب‌ها و يا تنفس دهاني عادت دارند كه هر كدام از اينها در تغيير شكل و يا مشكلات رشدي در فك و صورت كودك موثر است.

وي گفت توصيه ما اين است كه با مشاهده اينگونه عادت‌ها در كودكان حتما براي پيشگيري از درمان‌هاي پيچيده و جراحي‌هاي فك و صورت و جراحي‌هاي پلاستيك اقدام به درمان كنند.

ششمين كنگره بين‌المللي انجمن ارتودونتيست‌هاي ايران ‪ ۱۰‬تا‪ ۱۲‬بهمن ماه با حضور متخصصان داخل و خارج كشور در تالار امام علي(ع) دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70027s, 18q