در هنگام ايستادن‌هاي طولاني مدت، وزن بدن را روي پاها جابه‌جا كنيد

۱۳۸۶/۱۱/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9460
در هنگام ايستادن‌هاي طولاني مدت، وزن بدن را روي پاها جابه‌جا كنيد

ذبيح الله برجسته در گفت و گو با ایسنا، در خصوص راه‌هاي صحيح بلند کردن اشياء و شيوه غلط آن اظهار کرد: قبل از بلند كردن اشيا بايد فکرکنيد و ميزان قدرت بدني خود را بشناسيد، به عنوان مثال، براي بلند كردن اشيا از روي زمين با نشستن روي پاها از زانوان خود کمک بگيريد و شي بلند شده را نزديک به بدن بلند و حمل کنيد همچنين ستون فقرات نبايد به طور شديد خم شود.

وي در خصوص نحوه استفاده از صندلي توصيه كرد: استفاده از صندلي با پشتي بلند که تمام ستون مهره ها را احاطه و حمايت کند و هنگام نشستن روي صندلي زانوها کمي بالاتر از مفاصل لگن قرار گيرند و هر 20-30 يکبار از سرجاي بلند شدن و انجام يک حرکت کششي راه‌هايي براي نشستن صحيح است.

اين فيزيوتراپيست در خصوص روش‌هاي نامناسب هنگام نشستن گفت: استفاده از صندلي کوتاه، نرم و با پشتي که کاملا ستون فقرات را حمايت نکند، نشستن به مدت طولاني، نشستن با سرخم شده به پايين و آويزان نمودن پاها از صندلي بلند، از راه‌هاي نامناسب نشستن مي‌باشد.

وي با بيان اين که هنگام کار با رايانه، صندلي را بايد طوري تنظيم نمود که ضمن نزديك بودن به ميز، ديد اندکي به پايين تمايل داشته باشد اضافه نمود: قسمت صفحه کليد را طوري روي ميز بايد قرار داد که مچ و ساعد حمايت شود و صفحه رايانه و صفحه کليد در وسط قرار گيرند و شخص مجبور به انحناي بي‌مورد ستون فقرات به يک سمت نباشد.

دکتر برجسته در خصوص ايستادن صحيح خاطر نشان کرد: عدم ايستادن طولاني مدت در يک وضعيت ثابت، عدم خم شدن به جلو اشتباه، تغيير دادن مدام وضعيت بدن از نكات قابل توجه هنگام ايستادن است.

وي افزود: براي تغيير وضعيت هنگام ايستادن مي‌توان وزن بدن را بعد از دقايقي از روي يک پا روي ديگر پا انداخت و در ايستادن‌هاي طولاني براي انجام کاري از يک چهارپايه کوتاه به ارتفاع 30 سانتيمتر زير يک پا استفاده نمود.

رئيس انجمن فيزيوتراپي استان يزد اذعان داشت: در هنگام رانندگي صندلي را هر بار بايد تنظيم کرد تا فرد احساس راحتي داشته باشد.

وي توصيه كرد: در هنگام رانندگي بايست در بين راه توقف کرده و لحظاتي استراحت کرد و قدم زد تا آسيب و مشکلاتي براي فرد رخ ندهد.

برجسته تصريح کرد: از آنجا كه افرادي که کمر درد دارند تشک‌هاي سفت را ترجيح مي‌دهند بنابراين استفاده از بالش‌هاي کوتاه در حالت طاق باز خوابيده جهت پر نمودن قوس گردن و استفاده از بالش‌هاي به اندازه عرض شانه در حالت به پهلو خوابيده و بالش‌هايي که بر پايه وضعيت آناتوميکي شکل گرفته اند ممکن است يافتن وضعيت مناسب خوابيدن را آسان‌تر کنند.

برجسته در خصوص انجام فعاليت‌هاي ورزشي توصيه كرد: فعاليت‌هائي شامل؛ تمرينات آيروبيک، دوچرخه سواري، پياده روي، شنا و همچنين تمرينات عضلاني و بدن سازي بايست در برنامه روزانه، هفتگي يا ماهانه تنظيم گردند و به طور تدريجي بر ميزان فعاليت افزوده شود.

وي ياد آور شد: ورزش نکردن، نشستن به طور ساکن در تمام روز، قطع ناگهاني ورزش براي يک مدت طولاني سبب آسيب رسيدن به بدن مي‌شود.

رئيس انجمن فيزيوتراپي استان در پايان با بيان اين كه افراد بايد فراگيرند كه چگونه بر استرس‌ها غلبه كنند خاطر نشان ساخت: متدهاي ربکليشن و همچنين شناخت بيشتر وضعيت بدني و احساسات فرد، آموختن و ارزش نهادن خواسته‌ها، خود در آرامش افراد نقش مهمي دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53918s, 18q