شيوه جديدي براي "مكيده شدن" لخته‌هاي خوني از عروق مغز ارائه شد

۱۳۸۶/۱۱/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9468
شيوه جديدي براي "مكيده شدن" لخته‌هاي خوني از عروق مغز ارائه شد

اين وسيله جديد كه "پنومبرا ‪ "Penumbra‬نام دارد و به تازگي به تاييد اداره غذا و داروي آمريكا ‪ FDA‬رسيده است، تازه‌ترين شيوه درون عروقي براي بالا بردن ميزان بهبود از سكته مغزي است.

به گزارش سايت "فيزورگ"، اكنون سووال اين است كه چگونه مي‌توان بيماراني كه مي‌توانند از اين وسيله استفاده كنند، انتخاب كرد. ممكن است غيرمنطقي به نظر برسد اما در واقع از بين بردن لخته هميشه بهترين گزينه نيست.

در آمريكا سالانه بيش از ‪ ۷۰۰‬هزار نفر دچار سكته مغزي مي‌شوند و بيش از ‪ ۱۵۰‬هزار تن از آنها جان خود را از دست مي‌دهند. اغلب كساني كه از مرگ نجات مي‌يابند، دچار معلوليت‌هاي جدي مي‌شوند.

اغلب اوقات سكته مغزي زماني روي مي‌دهد كه رگهاي خوني تغذيه‌كننده مغز مسدود مي‌شوند و در پي توقف اكسيژن رساني به سلولهاي حساس مغز، اين سلولها مي‌ميرند.

براي اين افراد، داروهاي از بين برنده لخته خوني به نام ‪ TPA‬مي‌تواند تمايز جلوي ضايعه دائمي مغز را بگيرد و باعث بهبودي او شود اما اين امر تنها در صورتي است كه بيماران داروي ‪ TPA‬را در طي سه ساعت اوليه نشانه‌هاي سكته دريافت كنند.

با اين حال كمتر از ‪ ۵‬درصد افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند داروي ‪ TPA‬را دريافت مي‌كنند چرا كه در زمان مناسب تحت درمان خاص قرار نمي‌گيرند، و از بين آنهايي نيز كه درمان مي‌شوند اين‌دارو تنها به ‪ ۳۰‬درصد بيماران كمك مي‌كند زيرا اغلب لخته‌هاي خوني بزرگتر و سفت تر از آن هستند كه شكسته شوند.

پنومبرا كه مي‌توان آن را تا هشت ساعت پس از سكته مغزي به بدن وارد كرد گزينه‌اي مناسب براي بيماراني است كه مراقبت اوليه را از دست داده و يا درمان با ‪ TPA‬استاندارد در مورد آنها ناموفق بوده است.

در اين روش متخصصان لوله نازكي را از طريق رگ خوني كشاله ران به مغز مي‌رسانند تا به لخته خوني برسد. اين وسيله درست مانند يك جاروبرقي لخته خوني آن قدر ذره ذره مي‌مكد تا جريان خون دوباره احيا شود.

به گفته ديميتريوس لوپز از مركز پزشكي دانشگاه راش شيكاگو و يكي از ‪ ۱۲‬بيمارستاني كه اين وسيله را در ‪ ۱۲۵‬بيمار مبتلا به سكته مغزي آزمايش كرده است، پنومبرا براي بيماراني كه درست انتخاب شده باشند مي‌تواند كمك قابل توجهي باشد.

نتايج كامل اين تحقيقات در نشست ماه آينده انجمن سكته مغزي آمريكا ارايه خواهد شد.

اين وسيله مكش جديد كه اواخر دسامبر ‪ ۲۰۰۷‬تاييد خود را از اداره غذا و داروي آمريكا دريافت كرد.

لوپز مي‌گويد اين وسيله عوارض جانبي جدي كمي دارد و ‪ ۴۲‬درصد از بيماراني كه اين شيوه درماني را بطور موفقيت آميزي پشت سر گذاشتند، يك ماه بعد بهبودي چشمگيري از خود نشان دادند.

پنومبرا تنها وسيله مكانيكي از بين برنده لخته‌هاي خوني نيست. پزشكان همچنين مي‌توانند سيمي كه شبيه در بطري بازكن موسوم به "بازياب مرسي" است استفاده كرده و لخته‌هاي خوني را بيرون بكشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17617s, 18q