استفاده از مرطوب کننده‌ها و كاهش لباس‌هاي پشمي، اگزماي پوست را بهبود مي‌بخشد

۱۳۸۶/۱۱/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9510
استفاده از مرطوب کننده‌ها و كاهش لباس‌هاي پشمي، اگزماي پوست را بهبود مي‌بخشد

دکتر محمد تقي نور بالا در گفت وگو با ایسنا، درباره اگزماي پوستي اظهار داشت: اگزما يک لغت فرانسوي است که در فارسي به آن التهاب پوست گفته مي‌شود. هنگامي که يک واکنش التهاب پوستي رخ مي‌دهد، تغييراتي به وجود مي آيد که منجر به بعضي از علائم از قبيل قرمزي، جوش و پوسته پوسته شدن همراه با خارش در بدن مي‌شود.

وي با اشاره به اين که دو نوع اگزما وجود دارد، اذعان کرد: نوع اول زمينه‌هاي ژنتيکي و نوع دوم عوامل محيطي و تماسي هستند. اگزماهاي ژنتيكي زمينه فاميلي داشته و در اقوام نزديک وجود دارد كه از دوران کودکي آغاز و مدت زمان طولاني بيمار به آن مبتلا است.

اين متخصص پوست اضافه کرد: اگزماهاي ژنتيکي مي‌تواند همراه با بيماري‌هاي ديگري مثل آسم و حساسيت‌هاي تنفسي به صورت عطسه، سرفه يا آبريزش بيني همراه باشد. در اين نوع اگزما درمان بسيار سخت و يا غيرممکن و کنترل آن نيز سخت است.

وي با بيان اين که اگزماهاي تماسي بيشتر در افراد جوان و ميانسال بروز مي‌کند، تصريح کرد: اگزماهاي تماسي بيشتر در دست‌ها و در درجه بعد در صورت و پاها بروز مي‌کند و قسمتهائي كه بيشتر در معرض تماس هستند در آنها اگزما رخ مي‌دهد که اين نواحي دو دسته هستند. نوع اول به بعضي از مواد شيميايي بدن واکنش نشان مي‌دهد و نوع ديگر آن واکنش‌هاي التهابي هستند که در اثر تماس با وسايل و مواد اطراف (وقتي که از حالت طبيعي خارج و تبديل به محرک ‌شوند) مي‌باشند.

اين متخصص پوست و مو خاطرنشان كرد: بسياري از موادي که در اطراف وجود دارند واکنش‌هايي ايجاد مي‌کنند که به مدت زمان و قدرت ماده و مقدار تماس به ماده بستگي دارد كه هر چه بيشتر باشد شديدتر مي‌شود.

وي با بيان اين كه واکنش‌هاي اگزماي تماسي مي‌توانند گسترده باشند، گفت: رطوبت نيز مي‌تواند عامل مهمي باشد كه تشخيص آن از طريق سن، محل اگزما، بررسي ژنتيک صورت مي‌گيرد.

اين متخصص پوست و مو در خصوص درمان اگزماهاي تماسي گفت: در اگزماهاي تماسي بايد تماس با مواد شناخته شده‌اي که به آن حساسيت وجود دارد، قطع شود. همچنين مي‌توان از طريق داروهاي ضد التهابي، بيماري را کنترل كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91977s, 19q