تغذيه مناسب اوان كودكي بهره‌وري را در بزرگسالي بالا مي‌برد

۱۳۸۶/۱۱/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9514
تغذيه مناسب اوان كودكي بهره‌وري را در بزرگسالي بالا مي‌برد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري فرانسه از پاريس، در تحقيقات قبلي كه به ارتباط ميان بهبود تغذيه در اوان كودكي و بالا بردن بهره‌وري در سنين بالا اشاره كرده‌اند، شاخص‌هايي نظير طول قد و عملكرد تحصيلي مدنظر قرار گرفته است.

اما تحقيق جديد اولين شواهد مستقيم دال بر تاثير تغذيه مناسب دوران نوزادي و نوپايي در دستيابي به قابليت‌هاي بيشتر در بزرگسالي را ارايه مي‌كند.

حدود ‪ ۲۰۰‬ميليون كودك در كشورهاي كمتر توسعه يافته به خاطر نداشتن تغذيه مناسب در سنين يك و دو سالگي، يعني در دوراني كه تغذيه بيشترين اهميت را در سلامت آينده فرد ايفا مي‌كند بهاي سنگيني مي‌پردازند.

كمبود يد و آهن مي‌تواند به توقف رشد، كم خوني و رشد ناكافي ادراكي بينجامد. اين مشكلات كودك را از دستيابي به قابليت‌هاي كامل خود بازمي‌دارد.

"جان هادينوت" از موسسه بين‌المللي تحقيقات سياست غذا در واشنگتن و همكارانش اطلاعات مربوط به هزار و ‪ ۴۲۴‬گواتمالايي ‪ ۲۵‬تا ‪ ۴۲‬ساله را كه در چهار روستاي يك منطقه زندگي مي‌كردند مورد بررسي قرار دادند.

كودكان دو روستا كه در برنامه مكمل غذايي در سال ‪ ۱۹۷۰‬ثبت نام كردند، روزانه يك نوشيدني مغذي كه از ذرت، آب، شكر قهوه‌اي، وانيل و شكلات يا ميوه تهيه مي‌شد دريافت مي‌كردند.

كودكان دو روستاي ديگر كه در شرايط تقريبا يكسان زندگي مي‌كردند مكمل غذايي كمتر مغذي تر دريافت كردند.

نتيجه مقايسه اين دو گروه از كودكان كه دو يا سه دهه بعد انجام شد محققان را شگفت زده كرد.

بزرگسالاني كه در كودكي نوشيدني مغذي‌تر دريافت كرده بودند ‪ ۴۶‬درصد بيشتر از همتايان خود كه نوشيدني كم كالري دريافت كردند درآمد داشتند.

بسياري از اين مردان در مشاغلي كه‌نيازمند قدرت و بنيه است مشغول كار بودند.

اما تفاوت مشابهي در عملكرد تحصيلي و نمرات آزمون ادراكي بين اين دو گروه مشاهده نشد و اين نتايج فقط در مورد مردان مصداق داشت.

در واقع در مورد زنان اين نتايج در مقايسه با همتايان مرد آن‌ها معكوس بود. زناني كه تغذيه بهتري داشتند مهارتهاي خواندن بهتري كسب كردند، اما دستاورد اقتصادي بسيار كمي برايشان به همراه داشت.

علت اين تفاوت فرصتهاي اقتصادي بسيار كمتر براي زنان بود بطوري كه بسياري از آنها به خانه‌داري مشغول بودند.

اين تحقيق شواهدي فراهم مي‌كند كه تضمين تغذيه كافي كودكان نه فقط از نظر جنبه‌هاي انساني بلكه از نظر اقتصادي نيز بااهميت است.

بهبود تغذيه در اوان كودكي به افزايش قابل‌توجه درآمد در مردان مي‌انجامد و بيانگر آن است كه سرمايه‌گذاري در تغذيه اوان كودكي به رشد اقتصادي بلندمدت منجر مي‌شود.

نتايج اين مطالعه در مجله پزشكي "لانست" منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30279s, 18q