ديابت، استرس و افسردگي را تشديد مي‌كند

۱۳۸۶/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9542
ديابت، استرس و افسردگي را تشديد مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، فرشته قويدل سرپرستار بخش عفوني و گلچهره كياني،‌ دكتر جمشيد آيت اللهي، ‌طبيه اكبرزاده، بتول رستگاري و نوشين نجمي در پژوهشي، ميزان استرس و افسردگي را در تعدادي از بيماران ديابتي درمانگاه ديابت بيمارستان افشار يزد بررسي كرده‌اند.

به گفته اين محققان، به دليل تغيير شيوه زندگي مزمن شدن بيماري، مشكلات ثانويه به درمان،‌ اجبار به دنباله روي كردن رژيم غذايي خاص براي تمام عمر، عوارض بينايي، بيماران ديابتي بسيار مستعد ابتلا به استرس و افسردگي مي‌باشند.

در اين بررسي از نظر جنسي 3/51 درصد بيماران مرد و 8/48 درصد بيماران زن بوده‌اند و ميانگين سني از (6 تا 83 سال) 3/53 درصد بوده است،‌ ميزان مصرف داروي خوراكي 3/76 درصد و داروي تزريقي 8/23 درصد و نوع ديابت 3/96 درصد ديابت نوع 2 و 8/3 درصد ديابت نوع يك بوده است.

در اين بررسي ميزان سواد در افراد انتخاب شده به ترتيب 8/28 درصد بي سواد، 8/48 درصد ابتدايي، 15 درصد ديپلم و 5/7 درصد در سطوح مختلف ديگر بودند. در اين افراد ميزان ابتلا استرس 8/43درصد و ميزان ابتلا به افسردگي 5/2 درصد بوده است كه در خصوص استرس اختلاف معني داري نشان مي‌دهد و در خصوص افسردگي اختلاف معني‌داري نشان مي‌دهد.

‌در اين بررسي در مجموع استرس در افراد ديابتي و با آزمون‌هاي آماري نشان دهنده اختلاف معني‌دار مي‌باشد كه بايد تحت بررسي بيشتر قرار گرفته و براي افراد ديابتي آموزش‌هاي و تفريحات سالم بيشتري جهت كنترل و بر طرف كردن استرس و اضطراب آنها برنامه‌ريزي كرد و لزوم در دسترس بودن روانپزشك جهت ارجاع سريع بيماران و آگاهي دادن به آنها در مورد علائم وعوارض استرس و افسردگي جهت تكميل هر چه بهتر ديابت مشخص مي‌باشد.

اين بررسي به صورت توصيفي – مقطعي بر روي 80 بيمار در درمانگاه ديابت بيمارستان افشار انجام شده و بيماران به صورت تصادفي انتخاب و اطلاعات به صورت تصادفي گرفته شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10607s, 18q