اجراي برنامه جامع ملي كنترل سرطان در كشور

۱۳۸۶/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9545
اجراي برنامه جامع ملي كنترل سرطان در كشور

دكتر سيد محسن موسوي در گفت وگو با ایسنا به گسترش اين طرح به 41 دانشگاه علوم پزشكي كشور خبر داد و گفت:‌همچنين تشكيل كميته كشوري طب تسكيني از اولويت‌هاي برنامه‌ كنترل سرطان در كل كشور است.

وي با بيان اين كه هم اكنون پيگير ادغام اقدامات طب تسكيني در نظام ارايه شبكه بهداشتي درماني كشور هستيم، افزود: در صورت موفقيت در اجراي آزمايشي در سالهاي آينده اين طرح به كل كشور تسري مي‌يابد.

رييس اداره سرطان وزارت بهداشت از اجراي طرح غربالگري و تشخيص زودرس برخي از سرطانها به طور آزمايشي در جمعيتي محدود در كشور خبر داد و يادآور شد: همچنين طراحي و تدوين پروتكل درماني استاندارد پنج سرطان به همراه حمايت مالي از بيماران مبتلا به سرطان در دستور كار وزارت بهداشت قرار دارد.

دكتر موسوي، رشد بودجه‌اي برنامه cancer control را در چند سال اخير مناسب برشمرد و يادآور شد: هم اكنون بيش از 80 درصد از كل موارد سرطان در كشور به ثبت رسيده و بر اساس آخرين گزارش بيش از 56 هزار مورد جديد سرطان در سال 84 در كشور ثبت و گزارش شده است.

وي اظهار كرد: ساليانه حدود 70 هزار مورد جديد سرطان و 30 هزار مورد مرگ ناشي از آن در كشور رخ مي‌دهد.

رييس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به ارتقا كمي و كيفي اين برنامه در چند استان كشور به صورت ثبت سرطان مبتني بر جمعيت افزود: در راستاي اجراي اين برنامه توانسته‌ايم اطلاعات دقيقي از وضعيت سرطان در كشور حاصل شود.

دكتر موسوي در پايان يادآور شد: برنامه جامع ملي كنترل سرطان هم در پنج استان كشور از جمله آذربايجان شرقي، غربي، اردبيل، كرمانشاه و استان گيلان اجرا شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15069s, 18q