مصرف امگا 3 درپيشگيري ازبيماري‌هاي قلبي عروقي و بهبود برخي افسردگي‌ها موثراست

۱۳۸۶/۱۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9552
مصرف امگا 3 درپيشگيري ازبيماري‌هاي قلبي عروقي و بهبود برخي افسردگي‌ها موثراست

دكتر برليانت بزرگمهر متخصص تغذيه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: امگا 3 در گروه اسيدهاي چرب اشباع نشده قرار دارد كه بدن قادر به توليد آن نيست و بايد از طريق منابع غذايي تامين شود.

وي با اشاره به تاثير مصرف امگا 3 در سلامت بدن گفت:‌ امگا 3 در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي - عروقي، سرطان و بيماري‌هاي التهابي مفاصل نقش بسزايي دارد. همچنين امگا 3 باعث تنظيم تعادل فشار خون مي‌شود و چربي‌هاي نامطلوب خون را پايين مي‌آورد. به طور كلي امگا 3 نقش مهمي در سلامت انسان دارد.

وي با تاكيد بر لازمه برقراري تعادل در ميزان امگا 3 و امگا 6 در بدن گفت: تعادل بين امگا 3 و امگا 6 در بدن بسيار مهم است و اين تعادل با استفاده مناسب از تمام گروه‌هاي غذايي شامل شير و لبنيات، گوشت، حبوبات و تخم مرغ، سبزي‌ها و ميوه‌ها و نان وغلات ايجاد مي‌شود.

اين متخصص تغذيه در اين باره ادامه داد: ماهي‌هايي كه در دريا پرورش پيدا مي‌كنند، حاوي امگا 3 بيشتري هستند. به طور كلي استفاده‌ از ماهي و محصولات دريايي به خصوص به صورت بخارپز دو روز در هفته به همراه ديگر گروه‌هاي غذايي توصيه مي‌شود.

دكتر بزرگمهر با اشاره به تاثير امگا در سيستم عصبي گفت: امگا 3 اكسيداسيون چربي را افزايش مي‌دهد.

وي با تاكيد بر اين كه قرص‌هاي امگا 3 در موارد ضروري و با دستور پزشك مورد استفاده قرار مي‌گيرند، گفت: با توجه به عوارض جانبي انواع قرص‌ها و شرايط نگهداري آن‌ها به جهت از بين نرفتن خواص‌شان، نيازهاي تغذيه‌اي بدن بايد تا حد امكان از طريق محصولات غذايي تامين شود. همچنين با استفاده از قرص‌ها فشار بيشتري به كليه‌ها وارد و بار كليه‌ سنگين‌تر مي‌شود در نتيجه مصرف بي‌رويه‌ آنها مي‌تواند باعث ايجاد ناراحتي و مسموميت شود.

دكتر بزرگمهر در پايان گفت: با توجه به اين كه بسياري از منابع غذايي مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها حاوي فيبرغذايي بوده و قرص‌ها از اين خاصيت بي‌بهره هستند، براي دريافت ويتامين‌ها، مواد معدني و هر ماده‌ مغذي ديگر استفاده از منابع غذايي به جاي منابع دارويي توصيه مي‌شود. اين در حالي است كه در موارد ضروري استفاده از قرص با تجويز پزشك صورت مي‌گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
منصوره پایان
با سلام
میخواستم بدونم آیا میشه در دوران بارداری امگا3 مصرف کرد؟یا نه؟
ممنون
3.16592s, 19q