نور مستقيم آفتاب عارضه پوستي را در افرادي که زمينه ژنتيكي دارند، تشديد مي‌کند

۱۳۸۶/۱۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9563
نور مستقيم آفتاب عارضه پوستي را در افرادي که زمينه ژنتيكي دارند، تشديد مي‌کند

دكتر كامران بليغي در گفت وگو با ایسنا با تاکيد بر استفاده از کرمهاي ضد آفتاب‌ براي جلوگيري از بروز كك و مك گفت: استفاده از ضد آفتاب‌ها براي تخفيف اثر نور خورشيد مهم است، ولي مهمتر از آن استفاده از وسايل محافظت كننده فيزيكي مانند چتر، دستكش و كلاه لبه‌دار مي باشد.

استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه اظهار داشت:كك‌هاي پوستي تيره، زمينه‌هاي مختلفي دارند و در همه سنين ديده مي‌شوند و اولين زمينه مطرح براي ايجاد اين كك‌ها، بويژه در سنين پايين، عوامل ژنتيكي است.

وي با اشاره به اين که اين كك‌ و مك‌ها بيشتر به صورت نقاط ريز و كوچك و زياد ديده مي‌شوند، خاطرنشان کرد: معمولاً در افرادي كه پوست يا چشم روشن و يا مو‌هاي طلايي و بلوند دارند، اين مسئله بيشتر بروز مي‌كند.

دكتر بليغي با اشاره به اين كه اين عارضه اغلب بعد از سنين 7 و 8 سالگي بروز مي‌كند، گفت: در صورتي كه كك و مك‌ها از سنين بسيار پايين مثلاً 2 سالگي ظاهر شوند، ممكن است پيش درآمد يك بيماري خطرناك در بزرگسالي باشند.

وي استفاده از كرم‌هاي لك بر را براي درمان اين افراد توصيه و تصريح کرد: اگر درمان به طور مرتب صورت نگيرد، امكان عود بيماري وجود دارد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه با اشاره به نوع ديگري از لك‌هاي پوستي در بالغين گفت: نوع ديگري از لك‌هايي كه به اشتباه به آن لك حاملگي ناميده مي‌شود وجود دارد كه هميشه در دوران بارداري بروز نمي‌كند.

وي افزود: اين لك‌ها بيشتر زمينه ارثي داشته و در زنان خاورميانه بيشتر ديده مي‌شود، گاهي نيز به دلايل هورموني (مانند دوران بارداري) و يا مواجهه با نور خورشيد تشديد مي‌شوند.

دکتر بليغي در پايان خاطرنشان کرد: براي درمان اين لک‌ها مي‌توان از لك بر‌ها، ضد آفتاب‌ها و يا پيلينگ و ليزر استفاده كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.96599s, 18q