استرس مهمترين عامل بروز سرطان شناخته شده است

۱۳۸۶/۱۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9564
استرس مهمترين عامل بروز سرطان شناخته شده است

دكتر محمدرضا قوام نصيري روز دوشنبه در گفت‌وگو با ايرنا افزود: فشارهاي رواني و استرس با تحت تاثير قرار دادن سيستم ايمني بدن زمينه بروز سرطان را در انسان تشديد مي‌كند.

وي در ادامه گفت: تغذيه نادرست و مصرف مواد و غذاهاي سرطان‌زا، سيگار و دخانيات، تحرك ناكافي، قرار گرفتن در معرض امواج و اشعه‌هاي مضر در محيط هاي شغلي و يا از طريق موبايل زمينه بروز سرطانهاي مختلف را در انسان افزايش مي‌دهند.

او با اشاره به نقش رژيم غذايي نادرست در ايجاد سرطان گفت: چربيهاي اشباع شده حيواني و روغنهاي جامد، غذاهاي سرخ كردني، مصرف بالاي نمك در رژيم غذايي، استفاده از مواد غذايي كنسرو شده، غذاهاي آماده، تنقلاتي مانند چيپس و پفك، مصرف مواد غذايي داراي رنگدانه‌هاي مختلف و مواد نگهدارنده و نوشابه‌هاي گازدار همه و همه در شيوع سرطانهاي دستگاه گوارش دخيل هستند.

وي افزود: مصرف روغنهاي مايع با ترانس پايين‌تر از ‪ ۱۰‬درصد، غذاهاي آب پز و بخارپز، مصرف ميوه‌جات و سبزيجات از جمله موارد پيشگيري از سرطانهاي گوارشي است.

او سرطان معده را يكي از سرطانهاي شايع در استان خراسان رضوي و همچنين برخي ديگر از مناطق كشور مانند آذربايجان غربي ذكر و بيان كرد: هنوز تحقيق كاملي در اين خصوص انجام نشده اما رژيم غذايي مرسوم در اين مناطق از دلايل قابل پيشي‌بيني مي‌باشد.

رييس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: هم‌اكنون سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در بين خانمها و سرطان معده بالاترين شيوع را در بين آقايان دارد.

وي ‪ ۱۰‬سرطان شايع را به ترتيب شامل پوست، معده، مري، پستان، خون، روده، مثانه، پروستات، غدد لنفاوي و مغز عنوان كرد.

او گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد بيش از ‪ ۵۰‬درصد سرطانها قابل پيشگيري هستند و حدود ‪ ۳۰‬درصد از آنها با تشخيص زودرس قابل درمان مي‌باشند.

رييس بيمارستان اميد مشهد همچنين از تاسيس واحد روانشناختي سرطان متشكل از تيم روان درماني جهت حمايت‌هاي روحي و رواني بيماران سرطاني تا پايان سال در اين بيمارستان خبر داد.

وي همچنين گفت: مركز آموزش بيماران سرطاني جهت آموزش و توانمندي اين بيماران در مقابله با سرطان از دو سال پيش در بيمارستان اميد مشهد تاسيس شده است.

چهارم فوريه مصادف با ‪ ۱۵‬بهمن ماه "روز جهاني مبارزه با سرطان" نامگذاري شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74036s, 18q