8 توصيه مهم براي پيشگيري از پوكي استخوان و شکستگي‌هاي ناشي از آن

۱۳۸۶/۱۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9588
8 توصيه مهم براي پيشگيري از پوكي استخوان و شکستگي‌هاي ناشي از آن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، براي اين منظور متخصصان در گزارش 2008 مركز سلامت زنان هاروارد، 8 توصيه زير را ارائه كرده‌اند.

نخست اين كه بهتر است از مواد مغذي و مهم استفاده شود. براي اين منظور بايد رژيم‌هاي غذايي سالم که تامين کننده مواد مغذي چون پتاسيم، منيزيم، فسفر، کلسيم و ويتامين D هستند، بكار گرفته شوند.

توصيه دوم ورزش كردن است. در اکثر روزها حداقل 30 دقيقه را به انجام فعاليت‌هاي ورزشي تقويت استخوان اختصاص دهيد. اين فعاليت‌ها شامل ورزش‌هاي تحمل وزن همانند دويدن يا پياده روي سريع و ورزش‌هاي استقامتي هستند.

نكته سوم اين است كه به هيچ وجه سيگار نكشيد. فرآيند تخريب استخوان در افراد سيگاري بسيار سريع‌تر صورت مي‌گيرد و ميزان شکستگي در اين افراد بالاتر است.

چهارمين توصيه متخصصان اين است كه انجام آزمايشات و كنترل‌هاي دوره‌اي را فراموش نكنيد. يكي از اين آزمايش‌ها سنجش تراکم ماده معدني استخوان(BMD) در آغاز سن 65 سالگي است. اين تست براي افرادي که داراي سابقه بيماري‌هاي خاص يا مصرف کننده داروهايي هستند که خطر شکستگي را افزايش مي‌دهند، بايد در سنين پايين‌تر انجام شود.

راه‌كار پنجم اين است كه از داروهاي محافظت کننده استخوان استفاده کنيد. زناني که در سنين پس از يائسگي قرار دارند و در گذشته داراي شکستگي استخوان بوده‌اند بايد از داروهاي پيشگيري كننده پوكي استخوان استفاده کنند.

به عنوان نكته ششم كه از اهميت خاصي نيز برخوردار است توصيه مي‌شود كه از افسردگي خود غافل نشويد.

پژوهشگران به تازگي به ارتباط بين افسردگي و کاهش تراكم استخواني دست يافته‌اند.

هفتمين توصيه نگهداشتن وزن در حالت سلامتي است. وزن پايين تر از 127 پوند يا داشتن توده بدني زير 21 عامل خطر ساز براي پوكي استخوان محسوب مي‌شود. از دست دادن وزن در دوران يائسگي احتمال کاهش توده استخوان را افزايش مي‌دهد. از مصرف غذاهايي که از نظر کالري در حد بسيار پاييني هستند يا از غذاهايي که فاقد همه گروه‌هاي غذايي است، اجتناب کنيد.

توصيه آخر اين كه حتي‌الامكان از زمين خوردن اجتناب کنيد. با احتياط و به آرامي گام برداريد. از روشنايي راه پله‌ها و مدخل ورودي ساختمان‌ها اطمينان حاصل کنيد. به منظور تعادل و جلوگيري از سرخوردن در حمام از دست گيره‌هايي که در وان يا در کنار دوش نصب شده‌اند، استفاده کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.99447s, 18q