در صورت تماس چشم با ماده شيميايي، شستشوي سريع با آب فراوش نشود

۱۳۸۶/۱۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9589
در صورت تماس چشم با ماده شيميايي، شستشوي سريع با آب فراوش نشود

دكتر غلامرضا خاتمي‌نيا، متخصص چشم و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: در بسياري از موارد سوختگي چشم با مواد قليايي و اسيدي در صورت عدم درمان سريع منجر به از بين رفتن چشم و يا ايجاد آسيب‌هاي شديد غير قابل درمان در آنها مي‌شود.

وي افزود: صرف نظر از نوع عامل سوزاننده، بايد چشم را بلافاصله با آب معمولي بطور مداوم شستشو داد.

دكتر خاتمي‌نيا خاطرنشان كرد: هيچ اقدام درماني به انداز سرعت شستشوي چشم با آب در زمان بروز حادثه مفيد واقع نمي‌شود. شدت آسيب چشم بستگي به قدرت تخريبي ماده شيميايي و از دست دادن فرصت ثانيه‌هاي اول براي شستشوي چشم دارد و براي انجام آن اضطراب و ترس بيمار و درد شديد نبايد مانع انجام كار شود.

اين متخصص چشم تصريح كرد: موادي از قبيل تميزكننده‌هاي توالت و موازئيك، پاك كننده‌ها و مواد سفيد كننده لباس‌ها ( نظير وايتكس) و آهك جزء مواد سوزاننده خطرناك محسوب مي‌شوند.

وي يادآور شد: آب باطري يكي ديگر از سوزاننده‌ها است كه در كارگاههاي باطري‌سازي برخورد با آن زياد است و كار با آن بايد با مراقبت زياد صورت بگيرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: شدت آسيب‌رساني توسط مواد قليايي بيش از مواد اسيدي است، بنابراين پس از شستشوي اوليه چشم با آب فراوان حتي در فاصله انتقال بيمار به بيمارستان نيز شستشو بايد ادامه يابد و پس از بروز حادثه به هيچ وجه نبايد اقدام به بستن پانسمان چشم كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20865s, 18q