شاخص‌ها ارتقا يافته‌اند؛ توزيع سلامت عادلانه نيست

۱۳۸۶/۱۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9602
شاخص‌ها ارتقا يافته‌اند؛ توزيع سلامت عادلانه نيست

 اما اين به معناي اين  نيست كه هيچ نقصي در نظام سلامت در اين سال‌ها وجود نداشته است. به گفته كارشناسان، مهم‌ترين نقص موجود توزيع ناعادلانه خدمات در حوزه سلامت است.

دكتر مسعود پزشكيان، وزير سابق بهداشت و درمان، در گفت‌وگو با همشهري دراين باره مي‌گويد: استمرار طرح پزشك خانواده تحول بسيار بزرگي در تأمين سلامت جامعه ايجاد مي‌كند وايده آل پزشك خانواده اين‌است كه هر ايراني براساس عدالت سهم خودش را از سلامت به تساوي دريافت كند و مسئوليت‌ها براساس مديريت عملكرد تقسيم شود.

به گفته وي، اگر به‌دنبال عدالت و پاسخگويي هستيم جز اين راهي نداريم و بايد توزيع عادلانه سلامت را نهادينه كنيم.

دكتر پزشكيان‌ تأكيد مي‌كند‌: رمز موفقيت‌ انقلاب‌ بزرگ‌ ما، استفاده‌ از نيروهاي‌ مردمي‌ و حضور گسترده‌ مردم‌ در صحنه‌ بود، بنابراين‌ در كارهاي‌ بهداشتي‌ نيز اگر بخواهيم‌ موفق‌ شويم ‌بايستي‌ براي‌ مردم‌ جايگاه‌ ويژه‌اي‌ قائل‌باشيم‌.

پزشك خانواده انقلاب دوم در نظام سلامت

به گفته كارشناسان، اجراي طرح پزشك خانواده و سامانه ارجاع در كشور، انقلاب دوم در نظام سلامت ايران پس از ايجاد نظام شبكه خدمات بهداشت شهري و روستايي در دهه 60 است.

پزشكيان مي‌گويد: نظام شبكه بهداشت كشور كه با حضور بهورزان در روستاها از سال 63 راه اندازي شد ناموس وزارت بهداشت است كه توانست تغيير اساسي در شاخص هاي سلامت كشور به ويژه در مورد بيماري هاي عفوني و واگير ايجاد كند و انقلاب اول در نظام سلامت كشور محسوب مي‌شود؛ اما امروز الگوي جمعيت كشور به سمت پيري در حال تغيير است، بيماري هاي واگير جاي خود را به بيماري هاي غيرواگير مانند بيماري هاي قلب و عروق، ديابت، اختلالات رفتاري و اعتياد داده است و نقش عوامل اجتماعي در سلامت مردم روز به روز بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد بنابراين بايد امروز نظام شبكه بهداشت را بر اساس نيازهاي جديد دوباره تعريف كنيم.

به گفته وي، انقلاب دوم در نظام شبكه بهداشت كشور اجراي كامل طرح پزشك خانواده و سامانه ارجاع در همه شهرها و روستاهاي كشور است به‌طوري كه بهورزان با نيازسنجي خدمات هر منطقه در كنار پزشكان قرار مي‌گيرند و از اين طريق برقراري عدالت به معناي برخورداري مساوي همه مردم فقير و غني از امكانات سلامت ميسر مي‌شود.

پزشكيان ادامه مي‌دهد: پايه ريزي پزشک خانواده و گسترش بيمه‌هاي درماني مبناي گسترش سلامت و عدالت در جامعه و تحقق اهداف نظام جمهوري اسلامي است كه استارت آن در زمان مسئوليت بنده در وزارت بهداشت زده شدو نيمه تمام ماند كه اگر بتواند ادامه يابد و تكميل شود ديگر همه مردم بدون توجه به دارا و ندار بودن خدمات دريافت خواهند كرد و برمبناي آن سامانه آموزشي تغيير مي‌كند، شكل تداركات دارويي عوض مي‌شود، نحوه عملكرد بيمه‌ها بر مبناي آن تغيير مي‌كند و همچنين نحوه پرداخت‌ها به نيروهاي خدماتي در اين حوزه تغيير خواهد يافت.

به گفته پزشكيان، مشكل ما در عرصه سلامت خدمت رساني به اقشار آسيب پذير جامعه است يعني کساني که خطر مرگ آنها را بيشتر تهديد مي‌کند، مانند زنان باردار، افراد مسن و مجروحين جامعه و تنها سامانه اي که مي‌تواند گروه هدف را تحت پوشش قرار دهد، پزشک خانواده است.

وزير سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به بحث اشتغال زايي که شعار تمامي دولت ها و توصيه اکيد مقام رهبري نيز هست، مي‌گويد: با توجه به بحث اشتغال زايي با اجراي طرح پزشک خانواده هيچ فرد فارغ التحصيل پزشکي نيز بيکار نخواهد ماند به‌دليل آنکه هرکس در اين طرح جايگاه خود را پيدا خواهد کرد.

 به گفته او، در نظام جمهوري اسلامي ايده آل آن است که هر ايراني که در مملکت زندگي مي‌کند بر اساس عدالت سهم خود را از منابع سلامتي کشور بگيرد و همچنين هر خدمتي که ارائه مي‌شود طبق استانداردهاي جهاني و با همان کيفيت به هموطنان ارائه شود.

واكسيناسيون سرخك و سرخجه بزرگترين افتخار

وزير سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به دستاوردهاي اين وزارتخانه در سال‌هاي گذشته، دريافت تأييديه از سازمان بهداشت جهاني براي ريشه‌كني فلج اطفال را  از افتخارات كشور در سال 82 و ريشه‌كني يا حذف فلج اطفال، كزاز، آبله، سرخك و سرخجه را از مهم‌ترين موفقيت‌ها در عرصه بهداشت و درمان در سال‌هاي اخير ذكر مي‌كند و مي‌گويد: در چند سال اخير هيچ كودكي در كشور مبتلا به فلج اطفال نشده كه اين مرهون خدمات برادران و خواهراني است كه در دور افتاده‌ترين نقاط به‌رغم مشكلات موجود در سامانه به ارائه خدمت پرداخته و ايمني لازم را در سطح جامعه‌ ايجاد كرده‌اند.

پزشكيان در پاسخ به اين سؤال همشهري كه در سال‌هاي پس از انقلاب، در عرصه سلامت و بهداشت ودرمان چه كارهاي مهمي بايد انجام مي‌شده ولي مغفول مانده است؟ مي‌گويد: عدم وجود يك سامانه شفاف بر‌اي پوشش خدمات براي همه مردم به‌طور مساوي در همه نقاط كشور بزرگترين نقص موجود است كه تنها سامانه اي كه مي‌تواند اين نقص را برطرف كند، طرح پزشك خانواده است.

تحولات حوزه آموزش و بهداشت

دكترعليرضا مرندي يكي ديگر از وزراي اسبق بهداشت نيز، مي‌گويد:  وقتي كه تمام كارهاي شبكه‌هاي بهداشتي را طراحي كرديم، دولت به‌دليل مشكلات عديده‌اي كه از دوران جنگ باقي‌مانده بود اين طرح را تصويب نكرد و بودجه لازم را به ما نداد  تا بالاخره با تلاش‌هاي بسيار توانستيم مجلس را قانع كنيم كه حداقل بودجه كوچكترين شهر هر استان را به ما بدهند و مجلس بالاخره اين طرح را تصويب كرد و با تأسيس شبكه‌هاي بهداشتي ما يك گام مهم در ارتقاي نظام سلامت برداشتيم.

به گفته مرندي، از نظر شاخص‌هاي سلامت زنان، ما به ارقام افتخار آميزي پس از انقلاب رسيده‌ايم؛ از جمله كاهش 90 درصدي مرگ و مير زنان باردار و كاهش زايمان توسط افراد دوره نديده به كمتر از 3 درصد.

همچنين ميزان مرگ و مير زنان به علت زايمان قبل از انقلاب، 273 دريك صد هزار تولد زنده بود اما امروز اين ميزان به حدود 20 مرگ به ازاي هر هزار تولد زنده كاهش يافته است.

كاهش مرگ و مير كودكان زير 5 سال، نوزادان و افزايش اميد به زندگي نيز به گفته اين وزير اسبق بهداشت و درمان از دستاوردهاي پس از انقلاب اسلامي ايران است.

مرندي با اشاره به اينكه قبل از انقلاب بيشتر پزشكان ما به‌خصوص در مناطق دور افتاده خارجي بودند در حالي‌كه امروزه ما ضمن اينكه به پزشك خارجي نيازي نداريم حتي در برخي از كشورها نيز بيمارستان هم داريم و خدمات ارائه مي‌كنيم، مي‌گويد: ايجاد شبکه بهداشت و درمان با احداث خانه‌هاي بهداشت در روستاها و راه اندازي درمانگاه‌ها در شهرستان و تجهيز بيمارستان‌هاي سراسر کشور به‌عنوان نخستين ضرورت بعد از انقلاب در حوزه سلامت و همچنين راه اندازي وزارت بهداشت و تلفيق نظام آموزشي و خدمات درماني  در حوزه علوم پزشکي، گام مهمي در گسترش خدمات آموزشي و درماني در کشور بود.

به گفته وي با ايجاد وزارت بهداشت مرزهاي دانش و بيمارستان يکي شد و آگاهي نسبي دانشجويان از علوم پزشکي بالا رفت و شاخص‌هاي بهداشتي، سلامت، پژوهشي و آموزشي به سطح استانداردي رسيدبه‌طوري‌كه در حال حاضر 10 هزار استاد و 100 هزار دانشجوي علوم پزشکي در دانشگاه‌هاي کشور مشغول هستند که نسبت استاد به دانشجو بالاتر از استانداردهاي بين‌المللي -  يک استاد به 18 دانشجو – رسيده است.

دكتر مرندي نيز در پاسخ به اين سؤال همشهري كه طي اين سال‌ها در چه زمينه‌هايي كم‌كاري صورت گرفته؟ مي‌گويد: اولين و مهم‌ترين كار پس از انقلاب طرح ژنريك داروها بود كه در اختيار شركت‌هاي چند مليتي بود و اين طرح خدمت بسيار ارزشمندي بود كه به دنبال اجراي آن 97 درصد اقلام دارويي را خودمان تأمين مي‌كنيم، ولي اخيرا اين طرح مورد بي‌مهري قرار گرفته و درجهت مخالف درحال حركتيم و بيشتر داروها وارداتي و از شركت‌هاي چند مليتي خريداري مي‌شوند.

به گفته مرندي، عقب گرد ديگر كشور ما طي اين سال‌ها تغذيه انحصاري با شير مادر است كه در يك مقطعي در دنيا بي‌نظير بود و58 درصداز بچه‌هاي صفر تا 6 ماه انحصارا از شير مادر تغذيه مي‌شدند كه اين عدد به 21 درصد سقوط كرده و متأسفانه به‌رغم واردات شيرخشك، چند كارخانه شير خشك‌سازي‌ نيز در كشورمان احداث شده است و حتي در مطب‌ها، داروخانه‌ها و بيمارستان‌ها نيز تبليغات براي آنها انجام مي‌شود كه به سلامت بچه‌ها لطمه مي‌زند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.50097s, 18q