ديابت مي‌تواند منجر به از بين رفتن عروق داخل كره چشم شود

۱۳۸۶/۱۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9636
ديابت مي‌تواند منجر به از بين رفتن عروق داخل كره چشم شود

دكتر غلامرضا خاتمي‌نيا، متخصص چشم و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، در گفت وگو باایسنا اظهار كرد: ديابت يا بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين پديد مي‌آيد. انسولين ماده‌اي است كه در بدن توسط لوازالعمده توليد و باعث مي‌شود قند يا به عبارتي مهمترين منبع انرژي بدن مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: رتينوپاتي يكي از عوارض ديابتي است كه سبب تغييراتي در عروق چشم مي‌شود. ابتلا به اين مشكل در بيماران ديابتي سبب نابينايي فرد مي‌شود و در صورتي كه فرد به ديابت مبتلا باشد لازم است كه معاينه پزشكي منظم توسط چشم پزشك داشته باشد زيرا رتينوپاتي ممكن است تا مدت‌ها بدون علامت باشد.

خاتمي نيا با اشاره به اين كه اين بيماري با درمان صحيح و به موقع بهبود مي‌يابد، تصريح كرد: برخي ضايعات شبكيه در جريان بيماري با استفاده از اشعه ليزر كه مانع تراوش يا خونريزي در رگها است بسيار مفيد واقع شده و از بروز تغييرات منجر به نابينايي جلوگيري مي‌كند.

اين متخصص چشم يادآور شد: اشعه ليزر نوع خاصي از امواج تقويت نوراني است و در صورتي كه به موقع مورد استفاده قرار گيرد مي‌تواند در بسيار از موارد چشم را از خطر بالقوه كوري قطعي نجات دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7687s, 18q