كم خوابي، استرس و عفونت از عوامل تشديد كننده‌ صرع به شمار مي‌روند

۱۳۸۶/۱۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9638
كم خوابي، استرس و عفونت از عوامل تشديد كننده‌ صرع به شمار مي‌روند

دكتر كوروش قره‌گوزلي رييس انجمن حمايت از بيماران مصروع و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه منشا اصلي بيماري صرع كورتكس يا قشر مغز است، اظهار كرد: صرع ممكن است به چندين علت ايجاد شود كه تشنج از علايم بارز آن است. معمولا زماني كه تشنج به دفعات تكرار شود (بيش از دو بار) به آن صرع مي‌گويند.

دكتر قره‌گوزلي با اشاره به عوامل ايجاد صرع گفت: به طور كلي عوامل ايجاد كننده صرع در دو گروه علت‌هاي اوليه و ثانويه قرار مي‌گيرند. در علت‌هاي اوليه كه قشر مغز عامل ايجاد كننده‌ تشنج است، ممكن است علت تشنج شناخته نشود. در اين مورد عكس‌برداري‌هاي انجام شده از مغز سالم و عملكرد فرد طبيعي است؛ اين در حالي است كه فرد هر چند وقت يك بار دچار تشنج مي‌شود.

وي در توضيح عوامل ثانويه نيز گفت: صرع ممكن است علامتي از يك بيماري باشد. به عنوان مثال، علامتي از تومور مغزي باشد. همچنين صرع مي‌تواند علامتي از سكته‌ مغزي، ضربه مغزي، عفونت مغزي و نارسايي اكسيژن به مغز در حين تولد باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در توضيح درمان بيماران صرعي گفت: در مواردي كه عامل اصلي تشنج‌ها شناخته نمي‌شود و فرد داراي عملكردي طبيعي است به وسيله دارو درمان انجام مي‌شود. همچنين در مواردي كه صرع علامتي از يك بيماري است معمولا با درمان بيماري اصلي، صرع هم از بين مي‌رود.

وي با بيان اين كه تشنج در افراد مختلف متفاوت است و به دو شكل ظاهر مي‌شود، افزود: تشنج ممكن است سراسر مغز و يا تنها قسمتي از مغز را درگير كند. در برخي موارد ممكن است بيمار دچار سقوط و تكان‌هاي تشنجي نشود و تنها رفتار و علامت غيرعادي از خود نشان دهد. همچنين فرد ممكن است موارد غيرعادي در محيط اطراف مشاهده كرده و يا صداهاي خاصي بشنود.

وي ادامه داد: در تشنج‌هاي سراسري در زمان حمله تمام عضلات بدن منقبض مي‌شوند. با انقباض عضله زبان، زبان بيرون مي‌آيد و عضلات فك هم منقبض مي‌شوند كه ممكن است باعث خونريزي و در موارد استثنايي منجر به قطع زبان شود.

دكتر قره گوزلي در اين باره ادامه داد: افراد به اشتباه با قرار دادن اجسام خاصي بين دندان‌هاي بيمار سعي مي‌كنند از خونريزي زبان جلوگيري كنند كه انجام اين كار توصيه نمي‌شود. اين در حالي است كه در بيمارستان‌ها اجسام پلاستيكي خاصي كه صدمه‌اي به بيمار وارد نمي‌كند، براي اين منظور استفاده مي‌شود.

رييس انجمن حمايت از بيماران مصروع به اقدامات اوليه در زمان حمله در اين بيماران اشاره كرد و گفت: در اولين اقدام بايد بيمار به سمت چپ خوابانده شود و به منظور خارج شدن ترشحات از دهان، سر بيمار به طرف پايين قرار گيرد.

وي در ادامه افزود: در صورت كنترل تشنج‌ چنانچه فرد مجددا دچار حمله ‌شود، بهتر است براي مشخص شدن علت آن به پزشك مراجعه كند. در برخي موارد نيز به علت ضايعات ساختمان مغزي ممكن است حملات تشنجي مرتب تكرار و فرد در طول روز بارها دچار حمله شود؛ در اين موارد مراجعه به پزشك در شرايط خاصي صورت مي‌گيرد كه اين شرايط توسط پزشك معالج مشخص مي‌شود.

دكتر قره‌گوزلي به عوامل تشديد كننده‌ صرع اشاره كرد و گفت: استفاده نكردن از دارو مهم‌ترين عاملي است كه باعث بروز تشنج در بيماران مصروع مي‌شود. قرار گرفتن در شرايط استرس زا نيز مي‌تواند در افراد صرعي تشنج‌زا باشد. كم‌خوابي، مصرف برخي از غذاها و نيز وجود برخي عفونت‌ها به علت ايجاد تب زياد ممكن است تشنج‌زا باشند.

دكتر قره‌گوزلي با اشاره به وجود صرع در دوران بارداري گفت: صرع در دوران بارداري به دليل اين كه ممكن است هم به مادر و هم به جنين صدمه بزند با دارودرماني كنترل مي‌شود. معمولا داروهايي براي اين منظور در نظر گرفته مي‌شوند كه عارضه‌ كمتري براي جنين داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.46045s, 18q