نان‌هاي رژيمي كم نمك با استفاده از كلريد پتاسيم در ايران توليد شد

۱۳۸۶/۱۱/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9655
نان‌هاي رژيمي كم نمك با استفاده از كلريد پتاسيم در ايران توليد شد

دكتر "ارژنگ جوادي" با بيان آنكه اين فرآورده رژيمي‌مزه مطلوب شوري را داراست، گفت: افزون بر اين، فرآورده يادشده مشكلات مرتبط با مصرف نمك طعام در بيماران مبتلا به بيماري‌هاي مزمن نظير فشار خون بالا و بيماري‌هاي قلبي، عروقي و كليوي را ندارد.

وي اظهار داشت: در اين تحقيق، اثر جايگزيني كلريد پتاسيم با نمك طعام بر كيفيت نانوايي، خمير و نان از نظر پخت، ويژگي شيميايي و رئولوژيكي، ارزيابي حسي و ماندگاري نان بررسي شد كه بر اين اساس، جايگزيني نيمي از نمك طعام با كلريد پتاسيم به منظور توليد نان‌هايي با مقدار نمك كمتر و در شرايط نانوايي‌هاي معمول تجاري از نظر ارزيابي‌هاي حسي محصول نهايي امكان پذير و هيچ تغييري از لحاظ ظاهري و مزه ايجاد نمي‌شود.

به گفته وي، با توجه به نقش حياتي عناصر سديم، پتاسيم و كلر در برقراري تعادل الكتروليت‌هاي بدن، بايد در تجويز و مصرف جايگزين‌هاي نمك و نان رژيمي همانند ساير غذاهاي رژيمي دقت كافي و با مشورت پزشك و يا متخصص تغذيه انجام شود.

جوادي در پايان گفت: آمار منتشره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نشان مي‌دهد كه از بين ‪ ۸۰۰‬مورد مرگ روزانه در كشور، ‪ ۳۰۰‬نفر به علت بيماري قلبي و عروقي فوت مي‌كنند و نمك زياد نان و سديم اضافي از طريق جوش شيرين از عوامل موثر در اين مسئله است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78844s, 18q