افزايش وزن بعد از تشخيص سرطان بدخيم سينه کشنده است

۱۳۸۶/۱۱/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9672
افزايش وزن بعد از تشخيص سرطان بدخيم سينه کشنده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، بر اساس اين مطالعات جديد به ازاي هر 11 پوند افزايش وزن، خطر احتمال مرگ و مير ناشي از سرطان سينه تا 14 درصد افزايش پيدا مي‌كند.

هازل نيکولز دانشجوي دکتراي اپيدميولوژي در دانشکده بلومبرگ جانز هاپکينز در بالتيمور و سرپرست تيم تحقيقاتي در اين پژوهش اظهارات خود را در ششمين نشست سالانه مجمع آمريکايي تحقيقات سرطان در فيلادلفيا ارائه کرد.

در همين نشست ساير محققان بيان کردند؛ سطوح بالاي انسولين در زنان چاق مبتلا به سرطان سينه يکي ديگر از دلايل افزايش مرگ و مير است.

در اين پژوهش، دکتر نيکولز و همکارانش، 4000 زن مبتلا به سرطان سينه بدخيم را بين سال‌هاي 1988 تا 2001 بررسي کردند.

محققان از شرکت کنندگان خواستند تا وزن، افزايش وزن، فعاليت‌هاي فيزيکي، رژيم غذايي، تاريخچه دريافت دارو و کيفيت زندگي خود را گزارش کنند. اين افراد به مدت 6 سال تحت پيگيري قرار گرفتند.

در طول اين مدت، 121 زن مبتلا به سرطان سينه جان خود را از دست دادند و 421 نفر نيز به دليل عوامل ذکر شده در بالا از جمله سرطان سينه فوت کردند.

زماني که محققان موقعيت وزن و ميزان مرگ ومير را مد نظر قرار دادند، دريافتند؛ احتمال مرگ ومير ناشي از سرطان سينه در زناني که پس از تشخيص اين بيماري دچار اضافه وزن شده بودند، نسبت به زناني که پس از ابتلا از وزن طبيعي برخوردار بودند، به ميزان دو برابر افزايش يافت.

چاقي بر اساس دارا بودن شاخص توده بدني 30 يا بيشتر از آن تعريف مي‌شود و در اين آزمايش زناني که از 4 يا 5 فوت قد و وزني معادل 175 پوند برخوردار بودند، داراي توده بدني معادل 30 بودند.

بر اساس نتايج پژوهش نيکولز، به طور معمول گرايش به ميزان مرگ ومير در زنان مبتلا به سرطان سينه با بالا رفتن وزن افزايش مي‌يافت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12893s, 18q