دندان مصونوعیتان را شبها در آب قرار دهید؛براي جلوگيري از رشد قارچ‌ها

۱۳۸۶/۱۱/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9676
دندان مصونوعیتان را شبها در آب قرار دهید؛براي جلوگيري از رشد قارچ‌ها

بنابراين افرادي كه داراي دندان‌هاي مصنوعي‌ هستند بايد هنگام خوابيدن در شب آنها را در آب قرار دهند؛ زيرا به علت خشك بودن دهان، رشد قارچ‌ها افزايش مي‌يابد.

دكتر محمد حسن اخوان کرباسي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: علت اغلب سرطان‌هاي دهان، آلودگي‌هاي زيست محيطي است كه با افزايش سن ابتلا به آن بيشتر مي‌شود.

وي گفت: سرطان دهان در ايالت متحده هشتمين علت مرگ و مير و در کشور هند سومين علت مرگ و در کشور ايران 3تا 8 درصد است.

دكتر كرباسي با اشاره به اين که سرطان دهان در بين عموم زياد شناخته شده نيست، افزود: در صورت تشخيص اوليه، اين سرطان به خوبي جواب مي‌دهد ولي در صورت پيشرفت آن درمان دشوارتر مي‌شود.

دکتر کرباسي در خصوص نحوه شروع اين بيماري تصريح کرد: ضايعات پيش بدخيمي كه در دهان رخ مي‌دهد، مي‌تواند زمينه را براي ايجاد سرطان مستعد کند. بعضي از اين ضايعات مانند لکه‌هاي قرمز كه شناسايي آنها نيازمند مهارت خاصي بوده و در صورت شناسايي اين لکه‌ها تا 90 درصد سرطان وجود دارد. اما وجود لکه‌هاي سفيد از موارد ديگري است که حدود 5 تا 6 درصد و در بعضي موارد 40 تا50 درصد آن باعث ايجاد سرطان‌ مي‌شود.


وي افزود: لکه‌هاي قرمز و سفيد با عادات افراد نسبت مستقيم دارد و رابطه آنها با دود تنباكو و سيگار شناسائي شده است و اگر با الکل همراه باشد تا 120 برابر احتمال سرطان را افزايش مي‌دهد.

دکتر کرباسي گفت: مهمترين جنبه در شناسايي سرطان‌هاي دهان يا ضايعات پيش بدخيمي اطلاع رساني به افراد به ويژه در سنين 50 سال به بالاست که بايد معاينات به طور مرتب و حداقل 6 ماه يک بار اين معاينات حتي در افراد عادي انجام شود.


اين متخصص بيماري‌هاي دهان در پايان متذكر شد: در صورتي که افراد داراي سرطان‌هاي قبلي به ويژه سرطان پستان و پروستات باشند، متاستاز اين سرطان‌ها در استخوان‌هاي فک و دهان مي‌تواند باعث ايجاد سرطان دهان شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87813s, 18q