پوکی استخوان سلامت افراد 35 ساله ایرانی را تهدید می کند

۱۳۸۶/۱۱/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9683
پوکی استخوان سلامت افراد 35 ساله ایرانی را تهدید می کند

دکتر مسعود نواصرزاده متخصص غدد و گوارش، با اشاره به اینکه برای جذب کلسیم موجود در غذاها از طریق دستگاه گوارش نیاز به برقراری نوعی تعادل میان میزان کلسیم و فسفر وجود دارد ، به خبرنگار مهر گفت: وقتی این تعادل براثر نوشیدن نوشابه گازدار حاوی اسید فسفریک به هم می خورد، جذب کلسیم از دستگاه گوارش نیز دچار اختلال می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین بدن از یک سو از کلسیم ذخیره شده در استخوان استفاده می کند و از سوی دیگر به راحتی نمی تواند کلسیم جذب کند، در نتیجه دچار نوعی فقر کلسیم و کاهش تراکم استخوانی و در نهایت پوکی بافت استخوانی خواهد شد.

نواصرزاده ادامه داد: افرادی که به میزان زیاد نوشابه مصرف می کنند، احتمال شکستگی استخوان در آنان سه تا چهار برابر کسانی است که نوشابه مصرف نمی کنند.

این متخصص غدد و گوارش افزود: به طور مثال زنانی که روزانه یک لیوان نوشابه مصرف می کنند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

وی ضمن هشدار نسبت به کاهش سن ابتلا به پوکی استخوان در ایران، گفت: در حال حاضر سن ابتلا به پوکی استخوان در کشورمان به ٣٥ سال رسیده است.

نواصرزاده با اعلام این مطلب که مواد موجود در نوشابه ها باعث کاهش یا حتی مانع جذب آهن می شود، افزود: فقر آهن در بدن زمینه را برای بروز کم خونی به ویژه در گروههای سنی نیازمند آهن (کودکان، زنان و دختران)، آماده می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03317s, 18q