اولین مرکز توریسم درمانی دانشگاهی ایران افتتاح شد

۱۳۸۶/۱۱/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9696
اولین مرکز توریسم درمانی دانشگاهی ایران افتتاح شد
در مراسم افتتاح این مرکز، پرويز داودي، معاون اول رييس جمهور و كامران باقري لنكراني، وزير بهداشت حضور داشتند.
وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح مرکز توریسم درمانی بیمارستان هاشمی نژاد به ابلاغ آیین نامه مراکز توریسم درمانی در اردیبهشت گذشته اشاره کرد و از امکان افزایش آنها تا 10 مرکز خبر داد و گفت: «آيين نامه مراكز توريسم درماني ارديبهشت امسال ابلاغ شد و بر اساس آن حدود 10 مركز مي‌توانند مجوز توريسم درماني و جذب بيمار خارجي را در كشور دريافت كنند، البته بخش عمده افرادي كه براي درمان از خارج مي‌آيند، ايرانيان مقيم خارج هستند كه مشمول اين دستور العمل نمي‌شوند. با فعاليت 10 مركز توريسم درماني كه از وزارت بهداشت مجوز مي‌گيرند علاوه بر استاندارد سازي اين خدمات در جذب بيمار خارجي جهش مي‌كنيم.»
به گفته وزیر بهداشت، در سال گذشته کمتر از 10 بیمار ایرانی برای درمان به خارج از کشور اعزام شده‌اند: «بر خلاف گذشته كه بيماران از ايران براي درمان به خارج مي‌رفتند اكنون به سطحي از كيفيت خدمات پزشكي رسيده‌ايم كه از خارج بيماران براي درمان به ايران مي‌آيند، همين الان در شرايط عادي سالانه حدود 30 هزار بيمار خارجي در كشور مداوا مي‌شوند و ما تلاش مي‌كنيم با استانداردسازي اين خدمات و تعريف بسته‌هاي گردشگري براي بيماران و همراهانشان توريسم درماني را در كشور جهش دهيم.»
توسعه توريسم درماني و درآمدزايي از طريق جذب بيماران خارجي بر اساس ماده 87 قانون برنامه توسعه چهارم به وزارت بهداشت تكليف شده است. لنکرانی می گوید وزارت بهداشت ترجیح می دهد اين كار از طريق بيمارستانها و مراكز درماني خصوصي انجام شود: «وظيفه وزارت بهداشت، استاندارد سازي و نظارت بر اين خدمات است. در آيين نامه توريسم درماني ضوابط اين مراكز از نظر ساختمان و فضا، نوع خدمات و كيفيت آن مشخص شده است، چون ارائه اين خدمات به خارجي‌ها به نوعي به آبروي نظام سلامت مربوط است ما در اين زمينه بسيار حساس هستيم، با اين حال تقريباً در زمينه تمام خدمات پزشكي مراكز استاندارد و آماده‌اي را در كشور داريم.»
وزیر بهداشت عقیده دارد توسعه گردشگری سلامت دو رکن اساسی دارد؛ یکی ارتقاء کیفیت خدمات پزشکی در ایران و دیگری ترویج بازاریابی در سطح منطقه است. نکته ای که او برای گسترش توریسم درمانی ذکر می کند، ترجیح خدمت به ایرانیان است و پس از آن خدمات درمانی به خارجی ها: «وظيفه اول ما در بخش دولتي ارائه خدمت به مردم كشورمان است و اگر ظرفيت مازاد بود وارد اين عرصه مي‌شويم، عمده اين كار توسط بخش خصوصي ارائه خواهد شد. در بيمارستان هاشمي نژاد كه دولتي است نيز خدمات به بيماران خارجي توسط بخش خصوصي ارائه مي‌شود و از فضاي بيمارستاني اينجا با رعايت استانداردها استفاده مي‌شود، ما فقط مسير را هموار مي‌كنيم، البته هموار كردن مسير جنبه‌هاي ديگر هم دارد مانند اخذ ويزا، اقامت در ايران و تردد بيماران و همراهان آنها كه در اين زمينه نيز همكاري نزديكي با سازمان ميراث فرهنگي، ايرانگردي و جهانگردي داريم. تعرفه خدمات بيماران خارجي نيز در بخش دولتي توسط هيئت امناي بيمارستان تعيين مي‌شود و در بخش خصوصي نيز مطابق ضوابط بخش خصوصي است.
بخش توریسم درمانی بیمارستان هاشمی نژاد تهران در مدت ۱۰‬ماه با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي (هزينه هر تخت ‪ ۴۰۰‬ميليون ريال) در بيمارستان هاشمي نژاد تاسيس شده است و به صورت غيرانتفاعي اداره مي‌شود. منافع حاصل از درآمد اين بخش ، به بيمارستان و بيماران تخصيص مي‌يابد.
دكتر مسعود اعتماديان، رييس بيمارستان هاشمي‌نژاد در آيين گشايش اين بخش، گفت: «خدمات پزشكي بخش توريسم كه به‌بيماران خارجي ارايه مي‌شود، تفاوتي با خدماتي ارايه شده به بيماران داخلي ندارد و صرفا خدمات هتلينگ اين بخش داراي تفاوت است. ۳۰‬ درصد ارز كشور بايد از اين بخش تامين شود.»
نگاهی اجمالی به درآمدی که دیگر کشورها از توریسم درمانی دارند، نشان می دهد که با توجه به پیشرفت های پزشکی در ایران، می توان موفقیت های زیادی در این راه کسب کرد. به عنوان در تایلند سالانه ۴۳۰‬هزار بيمار خارجي خدمات درماني دريافت مي‌كنند در حالي كه پزشكي تايلند در ايران مورد قبول نيست، ولي مديريت خوبي را در اين بخش هدايت مي‌كنند.
رييس بيمارستان هاشمي‌نژاد در این باره می گوید: «دانشگاه‌هاي تراز اول آمريكا به حاشيه منطقه روي آورده‌اند و مي‌خواهند خود را به بازار درماني اين منطقه نزديك كنند، اين در حالي است كه توانمندي پزشكان ايراني در منطقه كمتر از آنان نيست.»
به گفته اعتماديان هزينه‌هاي درماني در ايران يك پنجم هزينه درماني در آمريكا و اروپا است: «كيفيت خدمات درماني در ايران نيز مطابق استانداردهاي جهاني است، اين درحالي است كه هزينه پيوند كليه در ايران ۱۰‬ تا ‪ ۱۵‬هزار دلار است و در آمريكا اين پيوند با ‪ ۱۰۰‬هزار دلار انجام مي‌شود.»
همچنین در مراسم افتتاح مرکز توریسم درمانی بیمارستان هاشمی نزاد، پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهور گفت: «بسياري از بيماران در كشورهاي ديگر به علت كيفيت خدمات پزشكي بالا در ايران و ارزانتر بودن آن تمايل دارند در ايران مداوا شوند، به خصوص مسلمانان كشورهاي حوزه خليج فارس قطعاً به هم كيشان خود در ايران بيش از اروپا و آمريكا اعتماد دارند.» او همچنین عقیده دارد توريسم درماني محلي براي فرهنگ سازي و معرفي ارزشهاي ناب اسلام انقلابي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59328s, 18q