با اشاره به شيوع بالاي مرگ بر اثر آمبولي در ايران

آغاز اجراي نخستين دستورالعمل پيشگيري از آمبولي در كشور تا پايان سال

۱۳۸۶/۱۱/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9701
آغاز اجراي نخستين دستورالعمل پيشگيري از آمبولي در كشور تا پايان سال

دكتر محمد محمدي قيامت،‌ آمبولي را به معناي آزاد شدن لخته در مسير جريان خون دانست و توضيح داد: اين حالت كه در پي بستري‌هاي طولاني مدت و پس از برخي اعمال جراحي رخ مي‌دهد، به علت شيوع بالا در جهان به عنوان مرگ خاموش شناخته مي شود.

وي با بيان اين كه احتمال بروز آمبولي در افراد چاق، مسن، مبتلايان به قند خون بالا و افرادي كه تحت عمل جراحي ارتوپدي قرار گرفته‌اند، بيشتر است، اظهار كرد: براساس دستورالعمل پيشگيري از آمبولي، ميزان احتمال بروز اين ضايعه در فرد، برآورد و اقدامات پيشگرانه در دو نوع دارويي و فيزيكي در دستور كار پزشك قرار مي گيرد.

رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه تاكيد كرد: آمبولي كه منجر به ايست قلبي، اختلالات مغزي و ريوي مي شود در بسياري از موارد مرگ بيمار را به همراه دارد.

قيامت همچنين با بيان اينكه پيشگيري از آمبولي تاكنون در كشور مورد توجه قرار نگرفته است، اذعان كرد: بروز اين ضايعه در ايران بيشتر از ساير كشورهاي جهان مشاهده مي‌شود.

وي در گفت‌و‌گو با ايسنا تصريح كرد:‌ البته در سال هاي اخيرا آموزش‌هايي براي جلوگيري از بروز آمبولي به پزشكان ارائه شده است كه اميدواريم با اجراي دستور العمل جديد اين فعاليت‌ها دقيق‌تر و يكپارچه تر در كشور صورت گيرد.

رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه خاطرنشان كرد:‌ دستورالعمل پيشگيري از آمبولي پس از دو سال بررسي و مطالعه و همكاري نظام انجمن‌هاي پزشكي تدوين شده است.

ایسنا

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07068s, 19q