کشف چگونگي زنگ زدگي مغز!

۱۳۸۶/۱۱/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9729
کشف چگونگي زنگ زدگي مغز!

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، محققان دانشگاه "وارويک" انگليس و "موسسه تکنولوژي هند" مکانيزمي را کشف کردند که به پروتئين حامل آهن اين امکان را مي دهد که در جريان خون به روشي ناقص عمل کرده و نوعي رشته هاي کرمي شکل را ايجاد کند که مي توانند با رسوب و زنگ زدگي آهن در مغز و در نتيجه بعضي از اشکال بيماريهاي پارکينسون، آلزيمر و بيماري هانتينگتون ارتباط داشته باشند.

در خون پروتئيني با عنوان "ترانسفرين" (انتقال دهنده آهن)  وجود دارد که امکان حمل و نقل بدون مشکل آهن را در جريان خون تا رسيدن به مقصد دقيق اين عنصر فراهم مي کند.

عملکرد صحيح ترانسفرين بسيار مهم است، چرا که به خاطر رقابت با يک کربنات که در دو محل حاضر در سطح اين پروتئين پيوند دارد مي تواند آهن را در خون ايزوله کند به اين ترتيب آهن تا رسيدن به مقصد اصلي خود امکان واکنش دادن با هيچ ماده اي را ندارد.

 اکنون اين دانشمندان کشف کردند که در محيط نسبتا خشک، مولکولهاي ترانسفرين نه تنها ميان خود به رشته هاي کرمي شکلي تبديل مي شوند بلکه در اين فرايند، مولکولهاي آهن نمي توانند کاملا به وسيله مولکولهاي حمل کننده خود ايزوله شوند و به اين ترتيب مي توانند در بعضي نقاط رسوب کنند و به سلولهاي بدن آسيب برسانند.

اين محققان در مغز بيماران مبتلا به پارکينسون، آلزيمر و بيماري هانتينگتون رسوباتي از آهن را شناسايي کردند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57493s, 18q