ابتلا به ديابت يکي از علل بروز بي‌اختياري ادراري در افراد است

۱۳۸۶/۱۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9742
ابتلا به ديابت يکي از علل بروز بي‌اختياري ادراري در افراد است

دکتر « رباب مقصودي » متخصص اورولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اين که بي‌اختياري ادراري مشکل جدي است که باعث شکايت بسياري از بيماران مي‌شود؛ گفت: بي‌اختياري ادراري دلايل مختلف و درمان‌هاي متفاوتي دارد که متناسب با علت بروز آن فرق مي‌کند.

وي ادامه داد: چنانچه بي‌اختياري در ميان سالي ايجاد شود، ناشي از اثرات هورمونال و زايمان‌هاي طبيعي است که با ضعف و شل شدن عضلات لگن به وجود مي‌آيد. در اين حالت، اين مشکل با يک عطسه يا سرفه و فشار ناگهاني که به لگن وارد مي‌شود، خود را نشان مي‌دهد.

دکتر مقصودي افزود: در مواردي که بي‌اختياري ادراري فرد صرفا در اثر افزايش فشار داخل شکم باشد مي‌توان با آموزش ورزش‌هايي که باعث تقويت عضلات کف لگن مي‌شود تا حدودي از اين مشکل پيشگيري کرد، در مواردي که با اين اقدامات بهبودي حاصل نشد، مي‌توان از روش‌هاي درماني، دارويي و جراحي براي کنترل وضعيت بيمار استفاده كرد.

اين متخصص اورولوژي با اشاره به اين که اين مشکل ممکن است به علل عصبي مربوط به سيستم عصبي ناحيه مجاري ادراري به وجود آيد، گفت: در اين صورت بيماران سيستم عصبي همچون بيماران M.S که دچار آسيب‌هاي طناب نخاعي شده‌اند بايد يک ارزيابي کامل نزد پزشک متخصص انجام دهند.

وي در مورد بي‌اختياري ادراري در افراد ديابتي گفت: در اين افراد به علت اثراتي که افزايش قند خون روي سيستم عصبي ناحيه ادراري دارد، مي‌تواند با اختلال در کارکرد مثانه، منجر به بي اختياري ادراري شود که لازم است در اين زمينه نيز اقدامات کامل جهت تشخيص و درمان به عمل آورد.

دکتر مقصودي در پايان به افرادي که با مشکل بي‌اختياري ادراري مواجه هستند، توصيه کرد تا جهت ارزيابي و درمان اين مشکل به متخصص اورولوژي ( متخصص بيماري هاي کليه و مجاري ادراري ) مراجعه كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79441s, 18q