علويان؛ تعادل ناپايدار

۱۳۸۶/۱۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9744
علويان؛ تعادل ناپايدار

 البته در مورد تغيير مهم‌ترين معاونت وزارت بهداشت، ماجرا بسيار فراتر از يك شايعه بود. آنچنانكه  هفته قبل، حتي معاون پارلماني وزارت بهداشت هم خبر را تاييد و البته علت را «تمديد نشدن مدت ماموريت وي» در اين وزارتخانه اعلام كرد.

علويان كه فارغ‌التحصيل دانشگاه علوم پزشكي تهران است، از سال 81 عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است و از آغاز كار دولت نهم، به وزارت بهداشت مأمور شده و معاونت جوان‌ترين وزير كابينه را به عهده گرفته است.

شايعه تغيير علويان، چند ماه قبل هم، بعد از آن‌كه او چند روز سر كارش حاضر نشد، در بدنه وزارتخانه و البته رسانه‌ها گسترش يافت، اما بلافاصله تكذيب شد و غيبت او به مرخصي تعبير شد.

با اين‌حال اين بار، ظاهرا ماجرا آن‌قدر جدي بود كه دكتر حسن امين‌لو، معاون پارلماني وزارت بهداشت حتي از دكتر امامي رضوي رئيس  دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران به عنوان جانشين احتمالي وي نام برد.

امين‌لو البته همان‌زمان استعفا و انتخاب جايگزين معاونت سلامت را غير قطعي دانسته و تاكيد كرده بود كه اگرچه ترك مقام معاونت سلامت از سوي علويان قطعي است، اما اين امر هنوز به نتيجه نهايي نرسيده است. با اين اوصاف،‌ آنچه «از سوي علويان» قطعي بود، چند روز بعد به كل منتفي و اعلام شد كه معاون سابق، ماندني است.

كم‌حرف و گاهي توفاني

سيد مويد علويان، فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد و بنيانگذار انجمن هپاتيت در ايران، در طول 5/2 سال فعاليت خود، اگرچه ارتباط چندان گسترده‌اي با رسانه‌ها برقرار نكرد، اما گاهي اظهارنظرهايش آنچنان صريح بود كه او را به كانون توجه جامعه پزشكي و البته رسانه‌ها تبديل كند.

موضع‌گيري‌هاي تند و بي‌پرده علويان، گاه در برابر بخش خصوصي، گاه در برابر سازمان‌هاي غير دولتي و اين اواخر در برابر وزارت رفاه، چهره‌اي غير منعطف و گاهي عصبي از او در رسانه‌ها ارائه داد كه تاييد كننده اخبار غير رسمي‌اي است كه حكايت از ارائه استعفاهاي مكرر به وزير بهداشت دارد.

چنانكه سرانجام آخرين استعفاي علويان مورد پذيرش اوليه وزيربهداشت قرار گرفت.

بهترين بهانه هم البته اتمام دوره ماموريت او در وزارتخانه بود كه حتي آن را مسئولان دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله هم تاييد كردند.

هفته گذشته يكي از مسئولان دفتر رياست دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله در پاسخ به اين سوال همشهري مبني بر اينكه آيا اتمام  مدت ماموريت  دكتر سيد مويد علويان كه نيروي رسمي اين دانشگاه است و به‌صورت مامور پست فعلي را عهده دار است، مي‌تواند توجيه كننده استعفاي او باشد، صراحتا اين مطلب را تاييد و تاكيد كرد اين دانشگاه نه تنها دكتر علويان، بلكه دكتر وردي، دكتر پناهي و مسئولان ديگري كه در سطوح مختلف وزارت بهداشت پست‌هاي مختلفي را عهده دار بوده‌اند پس از اتمام دوره ماموريت به دانشگاه باز مي‌گرداند.

به گفته اين منبع، قوانين نظامي براي همه يكسان اجرا خواهد شد.


شايد هفته پيش كه دكتر امامي رضوي در جلسه اي به‌طور غير رسمي به‌عنوان جايگزين دكتر علويان معرفي شد، مسئولان دانشگاه بقيه‌الله هم باور نمي‌كردند كه علويان را بتوان به معاونت سلامت وزارتخانه بازگرداند. اما رايزني‌ها، ظاهرا غير ممكن را ظرف يك روز به ممكن تبديل كرد.

شايعات و تحليل‌ها

گذشته از اختلاف شديد با مسئولان وزارت رفاه، گفته مي شود يكي از دلايل استعفاي دكتر علويان مخالفت شديد وي با ورود تجهيزات پزشكي و تصويربرداري گران قيمت به كشور بوده است؛  مسئله‌اي كه او را رودرروي بخش خصوصي و در حالت بدبينانه، باندهاي پرقدرت واردكننده تجهيزات پزشكي قرار داده.  دكتر عبدالرسول صداقت، رئيس  انجمن راديولوژي ايران در پاسخ به سوال همشهري در اين‌باره، با تأكيد
 بر اينكه دقيقا اطلاعي در اين باره ندارد مي‌گويد: مسئوليت معاونت سلامت وزارت بهداشت مسئوليت واقعا خطيري است و قبول اين سمت در يك سال باقي‌مانده از دوره وزارت فعلي نياز به برنامه‌ريزي اصولي دارد.

وي البته اضافه مي‌كند: معمولا دليل استعفاها در كشور ما نمي تواند اتمام مدت ماموريت باشد چرا كه اگر يك كارمند عادي هم به‌عنوان مامور در وزارتخانه اي مشغول به كار باشد و آن وزارتخانه پس از اتمام مدت ماموريت اعلام نياز مجدد نمايد مي‌توان براي حتي 10‌سال هم مجددا اين مدت را تمديد كرد چه رسد به مقام معاونت وزير آن هم در وزارتخانه اي با اين مسئوليت خطير و سنگين!
به زعم وي، علت اصلي اكثر استعفاها عدم‌رضايت يكي از طرفين است كه متاسفانه در كشور ما علت‌ها هيچ گاه به صراحت و شفاف عنوان نمي‌شوند و همين مسئله منجر به انتشار شايعات و دلايل بي اساس و احيانا بي‌حرمتي‌ها مي‌شود.

صداقت با تاكيد بر سلامت اخلاقي و وجدان كاري دكتر علويان مي‌گويد: اگر احيانا مشكلاتي در سطح معاونت سلامت به‌وجود بيايد قطعا  به دليل  اطلاعات ناقص و يا كارشناسي نشده رده‌هاي پايين تر است كه به ايشان منتقل شده، چرا كه تمام كساني كه دكتر علويان را مي‌شناسند در  سلامت اخلاقي وي شك و ترديدي ندارند.

دكتر صداقت در پاسخ به اين سوال همشهري كه نظر شما به‌عنوان يك كارشناس در مورد تعويض معاونت سلامت با مسئوليت مهمي كه به عهده دارد، آن هم در يك سال باقي مانده چيست، مي‌گويد: اگر در اين جابه جايي ها مسائل خطي و جناحي را كنار بگذاريم و صرفا وجدان كاري، تخصص و مهارت و سلامت اخلاقي فرد را در نظر بگيريم هيچ مشكلي پيش نمي‌آيد و وزير بعدي هر كسي كه باشد و ببيند كه معاونش مجدانه كارش را انجام مي دهد تصميم به عوض كردن وي نخواهد داشت؛ كما اينكه در زمان وزارت دكترفرهادي، معاونت درمان وزارتخانه به عهده دكترلاريجاني بود كه به لحاظ سمت و سوي جناحي هماهنگ هم نبودند ولي به دليل تعهد و وجدان كاري كه از ايشان ديدند در مقام معاونت درمان آن موقع باقي ماندند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.78366s, 19q