توصيه‌هاي وزارت بهداشت درباره شناسايي نمك خالص و بهداشتي

۱۳۸۶/۱۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9775
توصيه‌هاي وزارت بهداشت درباره شناسايي نمك خالص و بهداشتي

به گزارش سلامت نیوز،در اين اطلاعيه آمده است: نمك چه به صورت استخراج شده از معادن سنگ نمك و چه به صورت استخراج شده از آب دريا داراي ناخالصي‌هاي فراواني است. عمده‌ترين ناخالصي‌هاي نمك، سولفات كلسيم با گچ مي‌باشد كه به دليل سفيد بودن آن قابل تشخيص با نمك نيست ولي اگر نمكي را كه داراي ناخالصي گچ (سولفات كلسيم) مي‌باشد در آب حل كنيم، گچ در آب به صورت حل نشده باقي مي‌ماند. ناخالصي ديگري كه مانند گچ در آب نامحلول ولي قابل تشخيص است، گل و لاي همراه آن است كه باعث تيرگي رنگ نمك مي‌شود. ناخالصي‌هاي ديگر نمك از لحاظ مقدار در سنگ نمك ناچيز بوده ولي از لحاظ ايجاد عوارض نامطلوب و مسموميت در بدن انسان با اهميت تلقي مي‌شود.

براساس اين اطلاعيه، فلزات سنگين از قبيل سرب، جيوه، كادميوم، ارسنيك و غيره از گروه اين ناخالصي‌ها هستند كه هر كدام از اين عناصر ضررهاي فراواني را متوجه انسان مي‌كند. اين عناصر داراي خاصيت تجمعي در بدن بوده و مسموميت‌هاي مزمن و عوارض بهداشتي مختلفي را براي بدن ايجاد مي‌كنند. لذا ضروري است اين ناخالصي ها طي فرآيند تصفيه نمك جدا شده و از لحاظ وجود اين ناخالصي‌ها به حد استاندارد و مطلوب برسند.

بر همين اساس وزارت بهداشت، توجه به مندرجات ذيل را روي بسته بندي‌هاي نمك توصيه كرد:

- درج عبارت «نمك تصفيه شده» روي بسته‌بندي

- شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

- نام و نشاني واحد توليد كننده و يا بسته‌بندي كننده

- وزن و شرايط نگهداري

- توصيه‌هاي مربوط به نمك يد دار

- تاريخ توليد، انقضاء مصرف و سري ساخت

در پايان اين اطلاعيه همچنين يادآوري شده است؛ نمك‌هايي كه در بسته‌بندي كوچك در كيسه‌هاي زرد رنگ و يا سفيد رنگ عرضه مي‌شود و مشخصات فوق بر روي آنها درج نشده است و يا عبارت «صنعتي صادراتي» بر روي برچسب بسته بندي ذكر شده است مورد تاييد نبوده و نبايد به عنوان نمك خوراكي معرفي شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66957s, 18q