افزايش ذرات معلق در هوا زمينه ‌ساز بروز حملات آسم است

۱۳۸۶/۱۲/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9844
افزايش ذرات معلق در هوا زمينه ‌ساز بروز حملات آسم است

دكتر اسماعيل ايدني، فوق تخصص ريه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اين كه افزايش ذرات معلق در هوا نيز در زمينه‌ سازي حملات آسم نقش‌ دارند، اظهار كرد: آسم يك بيماري التهابي مزمن مجاري تنفسي است كه به صورت سرفه، تنگي تنفس و خس خس سينه بروز مي‌كند كه از علائم ويژه اين بيماري، تحريك پذيري راه‌هاي هوايي در مواجه با محركهاي مختلف و برگشت پذيري انسداد راههاي هوايي يا بدون درمان است.

وي افزود: اين بيماري سه شكل دارد كه يك فرم آن آسم آلرژيك (برون زا) است كه معمولا در كودكي و در پسران شايع‌تر است. در اين فرم فرد در مقابل عوامل حساسيت زا دچار واكنش‌هاي حساسيتي مي‌شود.

دكتر ايدني با اشاره به اين كه علائم آسم آلرژيك به صورت حملات سرفه، تنگي نفس و خس خس سينه بروز مي‌كند، افزود: فرم ديگر آسم غيرآلرژيك (درون‌زا) است كه پس از دوران بلوغ آغاز و شيوع آن در بين زن و مرد يكسان است. نوع سوم نيز آسم شغلي است كه افراد در محل كار دچار حملات آسمي مي‌شوند.

وي خاطرنشان كرد: شيوع آسم در كل جهان رو به افزايش بوده و در مناطق شهري بيشتر از مناطق روستايي است. با روند صنعتي شدن، موارد ابتلا به آسم نيز رو به افزايش گذاشته است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55581s, 19q