ميزان شيوع سل مقاوم در برابر داروها بسيار بالاتر از پيش‌بيني‌ها است

۱۳۸۶/۱۲/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9876
ميزان شيوع سل مقاوم در برابر داروها بسيار بالاتر از پيش‌بيني‌ها است

سازمان جهاني بهداشت طي مطالعه‌اي بر روي 90 هزار بيمار مبتلا به سل در 81 کشور، دريافته است که ميزان شيوع سل مقاوم در برابر مجموعه‌اي از داروها بسيار بالاتر از حد انتظار بود.


اين مطالعه همچنين مواردي از يک نوع سل که عمدتا در برابر کليه داروها مقاوم است را يافت که در 45 کشور جهان عملا غيرقابل درمان است.

سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده است كه اين يافته‌ها بسيار غافلگيركننده بوده‌اند.

بر اساس اين گزارش، سل "ام دي آر" در مقابل حداقل دو نوع از قوي‌ترين داروهاي ضدسل يعني ايسونيازيد و ريفامپيسين مقاوم است.

به اين ترتيب، معالجه استاندارد شش ماهه روي بيماران موثر نيست و آنها مجبورند داروهاي گرانتر و سمي‌تر را براي حداکثر دو سال مصرف کنند.

اين نوع درمان به ويژه در كشورهاي جمهوري سابق شوروي شايع است. براي مثال در باکو پايتخت آذربايجان، تقريبا يک چهارم کل موارد تازه سل از نوع "ام دي آر" است.

مطالعه تازه همچنين آشکار مي‌کند که نوع تقريبا غيرقابل درمان سل اکنون در ده‌ها کشور ظاهر شده است.

اين آمار حتي ممکن است بيشتر باشد. بسياري از کشورهاي آفريقايي ابزار پزشکي لازم براي تشخيص اين بيماري را ندارند، بنابراين ميزان دقيق سطح شيوع اين نوع مرگبار سل اغلب نامعلوم است.


سازمان جهاني بهداشت خواستار آن شده که تا يک برنامه عمده گسترش نظارت بر برنامه‌هاي درمان نوع مقاوم در برابر دارو تقويت شود.

اين سازمان با اشاره به اين مطلب كه سل بيماري قرن گذشته نيست، يادآور شد كه 9 ميليون مورد جديد ابتلا به اين بيماري در سال 2006 ثبت شد که جان يک ميليون و 700 هزار نفر از مبتلايان را گرفت.


به علاوه اين بيماري منحصر به کشورهاي فقير نيست. در بخش‌هايي از شرق لندن، نرخ شيوع سل از برخي کشورهاي درحال توسعه بالاتر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.27391s, 18q