خروپف كردن خطر حمله قلبي را تشديد مي‌كند

۱۳۸۶/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9891
خروپف كردن خطر حمله قلبي را تشديد مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، پژوهشگران از چندين سال قبل به ارتباط بين بيماري‌هاي قلبي- عروقي مانند حمله قلبي با خروپف کردن پي برده بودند و اکنون يک بررسي تازه، ارتباط زيادي بين خروپف کردن و بيماري قلبي را ثابت کرده است.

براساس نتايج مطالعات در افراد بالغ، 40 درصد از مردان و 24 درصد از زنان در هنگام خواب خروپف مي‌کنند.

در اين مطالعات كه در كشور مجارستان صورت گرفته، متخصصان با 1200 نفر مصاحبه انجام دادند و به اين نتيجه رسيدند که احتمال سکته قلبي در مورد شخصي که در خواب خروپف مي‌کند، 34 درصد بيشتر از ساير مردم است.

طبق اين بررسي، همچنين احتمال سکته مغزي در اين گروه از افراد، 67 درصد بيش از ديگران است. اما اين خطر در کساني که با صداي آهسته خروپف مي‌کنند، افزايش نمي‌يابد.

اگر چه بسياري از مردم به هر حال در مرحله‌اي از دوران زندگي خود با مساله خروپف كردن در خواب مواجه مي‌شوند، اما اين عادت در افراد چاق به مراتب بيشتر ديده مي‌شود.

البته اين تحقيقات نتايج اميدوار كننده‌اي براي مردان داشته و نشان داده است كه پس از گذشتن از مرز 70 سالگي، عادت به خروپف کردن در مردان کاهش مي‌يابد.

بر اساس اين گزارش، حمله‌ قلبي‌ كه احتمال وقوع آن در صورت خروپف كردن تشديد مي‌شود، عبارت‌ از مرگ‌ سلول‌هاي‌ عضلاني‌ قلب‌ در اثر كاهش‌ يا توقف‌ جريان‌ خون‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب است‌.

اين عارضه غالباً در افراد بالاي‌ 40 سال‌ رخ‌ مي‌دهد كه در مردان‌ شايع‌تر است‌، اما ميزان‌ بروز آن‌ در زنان نيز رو به‌ افزايش‌ گذاشته‌ است‌.

لازم به ذكر است كه درد قفسه‌ سينه‌ يا احساس‌ سنگيني‌، فشردگي‌ يا له‌شدگي در قفسه‌ سينه‌، دردي‌ كه‌ از ميان‌ قفسه‌ سينه‌ به‌ جناغ‌ و گاهي‌ به‌ آرواره‌، گردن‌، بازوها، بين‌ دو كتف‌ يا بالاي‌ شكم‌ نيز تير مي‌كشد، احساس‌ نزديكي‌ مرگ‌، تنگي‌ نفس، تهوع‌ و استفراغ‌، تعريق‌، منگي‌، ضعف‌ و احساس‌ خفگي‌ از شايع‌ترين علائم اين بيماري هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12856s, 18q