سرانه مصرف نمك در كشور 5 برابر توصيه سازمان‌هاي بين‌المللي است

۱۳۸۶/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9892
سرانه مصرف نمك در كشور 5 برابر توصيه سازمان‌هاي بين‌المللي است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، با توجه به شيوع بالاي بيماري‌هاي قلبي عروقي و پرفشاري خون در كشور، مصرف زياد نمك به عنوان يكي از مهمترين عوامل خطر در بروز اين بيماري‌ها محسوب مي‌شود.

بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي اداره بهبود تغذيه جامعه معاونت سلامت وزارت بهداشت، از هر 800 مورد مرگ و مير در كشور 300 مورد ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي است. با توجه به نقش نمك در بروز اين بيماري‌ها و مصرف آن در كشور به ميزان 5 برابر استاندارد جهاني، مي‌توان به اهميت اين مسئله پي برد.

توصيه‌هايي مهم براي استفاده از نمك تصفيه شده يددار:

براي پيشگيري از برگشت اختلالات ناشي از كمبود يد در جامعه، توصيه مي‌شود كه از نمك‌هاي يددار تصفيه شده در برنامه غذايي روزانه افراد استفاده شود. وجود ناخالصي‌ها در نمك علاوه بر ايجاد عوارض نامطلوب باعث كاهش شوري نمك شده و در نتيجه افزايش مصرف نمك را به دنبال دارد.

گرچه براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي و افزايش فشار خون، مصرف كم نمك توصيه شده است، اما همان مقدار کم بايد از نمك‌هاي يددار تصفيه شده باشد تا يد مورد نياز بدن را تأمين نمايد و از طرفي عوارض احتمالي ناشي از وجود ناخالصي‌ها در نمك نيز برطرف شود.

نمك‌هاي تصفيه شده يددار به دليل خلوص بالا، ميزان يد را بهتر و به مدت بيشتري حفظ مي‌كند. نمك‌هاي يددار نبايد به مدت طولاني در معرض نور خورشيد و يا رطوبت قرار گيرند چرا كه يد خود را از دست مي‌دهند، بهتر است نمك يددار در ظروف بدون منفذ پلاستيكي، چوبي، سفالي يا شيشه‌اي رنگي با سرپوش محكم نگهداري شود. همچنين بايد به تاريخ مصرف نمك و وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت و قيد عبارت يددار تصفيه شده (تبلور مجدد) بر روي بسته بندي نمك دقت شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.55959s, 18q