پرهيز ازمصرف ترشي، پيتزا وغذاهاي چرب براي رفع ريفلاكس

۱۳۸۶/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9903
پرهيز ازمصرف ترشي، پيتزا وغذاهاي چرب براي رفع ريفلاكس

دكتر ناصر ابراهيمي درياني، در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه گاهي مراجعه بيمار با علايم غيرمروي چون آسم است، اظهار كرد: مطالعات نشان داده است كه در بيماران آسماتيك در 40 درصد از موارد زمينه ريفلاكس وجود دارد.

وي، با بيان اين كه ريفلاكس مي‌تواند با گرفتگي و خشونت صدا تظاهر كند، افزود: ريفلاكس سبب تشديد آپنه (وقفه‌هاي تنفسي در خواب) هم مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، ادامه داد: گاهي ريفلاكس باعث بروز دردهاي قفسه سينه با منشا غيرقلبي مي‌شود كه پس از انجام آزمايشات و تست‌هاي متعددي چون نوار قلب، تاليوم اسكن و آنژيوگرافي سلامت قلب به تاييد مي‌رسد.

دكتر ابراهيمي درياني، با بيان اين كه يك سوم دردهاي قفسه صدري ناشي از پديده گوارشي ريفلاكس است، افزود: پرهيز از مصرف ترشي و ادويه جات، سركه، خيارشور، پيتزا به ويژه غذاهاي چرب در رفع ريفلاكس سودمند است.

وي، با بيان اين كه صرف غذاهاي چرب باعث گشاد شدگي دريچه كارديا (دريچه بين مري و معده) مي‌شود، گفت: از سوي ديگر مطالعات نشان داده است كه خوردن سس‌هاي گوجه فرنگي و يا گوجه فرنگي و پرتقال، قهوه، سيگار و شكلات در بروز ريفلاكس موثر است.

اين فوق تخصص گوارش و كبد، با بيان اين‌ كه نوشيدن نوشابه‌هاي گازدار سبب اتساع معده و تشديد ريفلاكس مي‌شود، گفت:همچنين افراد بايد 2 تا 3 ساعت پس از صرف شامي سبك در وضعيتي مناسب يعني با سر و شانه در زاويه 30 درجه استراحت كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، در پايان يادآور شد: براي كاهش بروز عارضه گوارشي ريفلاكس زنان از گن استفاده نكنند و مردان هم كمربند را محكم نبندند.

گفتني است، بر اساس نتايج مطالعه ملي بار بيماريها و آسيب‌ها در ايران ريفلاكس معده - مري در زنان ايراني با ده هزار و 38 سال عمر از دست رفته به علت مرگ زودرس و ناتواني، رتبه 29 و در مردان ايراني با شش هزار و 344 سال عمر از دست رفته رتبه 39 را به خود اختصاص داده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.28569s, 18q