كوتاهي پاها خطر ابتلا به بيماري‌هاي كبدي را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9904
كوتاهي پاها خطر ابتلا به بيماري‌هاي كبدي را افزايش مي‌دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، نتايج اين پژوهش كه بر روي 4 هزار و300 زن انگليسي بين 60 تا 79 ساله صورت گرفته حاكي از آن است كه داشتن پاهاي کوتاه با ابتلا به بيماري کبدي در ارتباط است.

اين تحقيق در مجله اپيدميولوژي و سلامت جامعه منتشر شده است.

بر اساس اين گزارش، در تحقيق اخير، مدارک علمي زيادي ارائه شده كه مشخص مي‌کند بين کوتاهي پا و سلامت افراد ارتباط وجود دارد.

در اين پژوهش، قد افراد به صورت نشسته و ايستاده که شامل طول پاها و طول کل بدن بود، اندازه گيري شد. همچنين نمونه‌هاي خوني از افراد به منظور ارزيابي سطوح آنزيم‌هاي کبدي همچون ALT، GGT، AST و ALP نيز تهيه شد.

اين آنزيم‌ها نشان مي‌دهند كه کبد چگونه کار مي‌کند و آيا آسيبي به آن وارد شده است يا خير. آنزيم ALP نيز نشانگري براي بيماري‌هاي استخوان مانند پوكي استخوان است.

در اين پژوهش از زنان شركت كننده سوالاتي از قبيل تاريخچه بيماري‌هايشان، شيوه زندگي و طبقه اجتماعي آنها نيز پرسيده شد؛ زيرا احتمال دارد همه اين عوامل به نحوي سلامت فرد و قد افراد را تحت الشعاع قرار دهند.

نتايج اين بررسي حاکي از اين مطلب بود که هر چه قدر طول پاهاي افراد بلندتر باشد ميزان آنزيم‌هاي ALT، GGT و ALP نيز کمتر است و در اين بين ALP کمترين ميزان را در ميان اين زنان داشت.

همچنين مقدار ALT و ALP در بين زناني كه كوتاه‌ترين قد را داشتند از همه بيشتر بود.

اين يافته‌ها پس از در نظر گرفتن سايرعوامل نظير سن، طبقه اجتماعي در دوران کودکي، مصرف الکل در بزرگسالي، ورزش و سيگار کشيدن همچنان ثابت بود.

نويسندگان اين پژوهش مي گويند: تعبير ما از نتايج به دست آمده آن است که تغذيه مناسب افراد در دوران کودکي بر روي الگوي رشد و هم چنين بر روي توسعه و ساختار کبد تاثير مي گذارد و همين امر نيز سطوح آنزيم‌هاي کبدي در بزرگسالي و آسيب‌هاي کبدي در اين دوران را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.

آنها در ادامه خاطرنشان كردند كه قد بلندتر ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن اندازه کبد شود و همين امر نيز سطوح آنزيم‌هاي کبدي را کاهش مي‌دهد و کاهش اين آنزيم‌ها نيز به اين معنا هستند که کبد به خوبي مي‌تواند در مقابل مواد شيميايي که وارد کبد مي‌شود مقاومت کند.

به گفته پژوهشگران در انگليس، عوامل معمولي هم چون ديابت و بيماري‌هاي قلبي عروقي نيز ممکن است باعث افزايش آنزيم‌هاي کبدي ALT، GGT، AST و ALP شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16649s, 18q