مي‌خواهيد آسان بميريد؟

۱۳۸۶/۱۲/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9939
مي‌خواهيد آسان بميريد؟

پول در‌آوردن آسان، موفقيت آسان، بچه دار شدن آسان و بالاخره مرگ آسان چيزهايي هستند كه اين روزها زياد مي‌شنويم تا يادمان نماند پولي كه آسان در آورده شود يا موفقيتي كه آسان به دست بيايد شايد چندان هم اخلاقي و منطقي نباشد.

در اين ميان، از همه جديدتر و سؤال‌برانگيزتر كه بحث‌هاي زيادي در حوزه اخلاق و پزشكي را درچند سال اخير به‌خود اختصاص داده ، اتانازي يا مرگ آسان است كه برخي از كشورها آمار روبه رشد جالبي را در آن به جا گذاشته‌اند.

به‌عنوان مثال، شمار رسمي مرگ آسان و خودخواسته يا اتانازي (Euthanasia ) در يك سال گذشته در بلژيك ۱۵ درصد افزايش داشته است و آمار‌ها نيز حاكي از آن است كه روزانه يك نفر از بيماراني كه اميدي به مداوا ندارند و به خاطر آن در رنج و عذاب هستند با كمك پزشك و با روش مرگ آسان به زندگي خود پايان مي‌دهند.

اين در حالي است كه متخصصان اطمينان دارند كه آمار مرگ آسان بسي بيشتر از روزانه يك نفر است چراكه برخي از پزشكان از ترس عواقب بعدي (مانند لغو اين قانون) گزارش خود را به اين كانون نمي‌فرستند.

به نوشته روزنامه هلندي زبان Het Belang van Limburg بلژيك، در يك سال گذشته ۴۹۵ نفر از شهرونداني كه با بيماري‌هاي رنج آور دست و پنجه نرم مي‌كردند، تصميم گرفتند با كمك پزشك به زندگي خود پايان دهند.

گفته مي‌شود شمار كساني كه به اين روش زندگي خود را پايان مي‌دهند دست كم دوبرابر گزارش‌هاي رسمي است و دست كم ۱۰۰۰ نفر در سال گذشته به اين روش چشم از دنيا فرو بسته‌اند.

جالب اينجاست كه هلندي زبان‌هاي بلژيك بسيار بيشتر از فرانسوي زبان‌ها از اين روش براي مردن استفاده كرده‌اند چرا كه براساس آمار رسمي ۴۱۲ نفر از ۴۱۵ نفري كه به اين روش درگذشته‌اند، هلندي زبان بوده‌اند.

اين در حالي است كه چندي پيش در همين كشور از اتانازي براي مرگ كساني كه به اختلالات رواني دچارمي شدند، استفاده شد و يك پزشك خانوادگي در شهر گنت بلژيك، يك بيمار۸۷ ساله كه به ديوانگي پيري مبتلا شده بود را به درخواست خود و خانواده‌اش كشت.

براساس اين گزارش كه به تازگي در رسانه‌ها پخش شده، مارك كوسينس، با استناد به قانون مرگ آسان، اين بيمار را كشته تا از زجر و ناراحتي او و اطرافيانش بكاهد و اين در حالي است كه كشتن كساني كه ديوانه هستند در قانون اتانازي ممنوع است و جالب است كه با تمام اين تفاصيل، اين پزشك، براي پشتيباني از گسترش دادن قانون مرگ آسان براي ديوانه‌ها، داستان بيمار و ماجراي كشتن او را در مجله هلندي زبان De Huisarts (پزشك خانواده) چاپ كرده است.

به گفته  او، پيرزني كه به جنون پيري دچار شده بود و توسط او با داروي مرگ آور در آرامش جان سپرد، خانم سوزان روگيست نام داشته و در سال‌هاي جواني به همسرش گفته بود كه درصورت ابتلا به ديوانگي دوست دارد بميرد.

به‌گفته اين پزشك، خود خانم روگيست نيز به او گفته بود كه دوست دارد بميرد و سپس جام زهر را با دست خود و به تنهايي نوشيده و به زندگي خود پايان داده!
قانون مرگ آسان از سال ۲۰۰۲ در بلژيك قانوني شده و كساني كه از بيماري‌هاي بدون‌علاج رنج مي‌برند، به درخواست خود مي‌توانند با كمك پزشك زندگي خود را پايان دهند.

بسياري از پژوهشگران اجتماعي پديده قانوني‌شدن مرگ آسان را با قانوني‌شدن سقط جنين در دهه ۱۹۹۰ در بلژيك مقايسه مي‌كنند كه آن نيز در سال‌هاي نخست با لاپوشاني و شرم و حيا  انجام مي‌شد ولي امروزه نكته‌اي ساده و پيش پا افتاده شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15995s, 18q